Przejdź do treści

Wielkie odkrycie misji Opportunity

Panorama obrazująca "Solander Point", miejsce kolejnych badań Opportunity. Łazik ma zamiar dotrzeć tam w sierpniu tego roku. Źródło: bbc.co.uk
Marsjański łazik Opportunity dokonał kolejnego, wielkiego odkrycia. Według doniesień NASA natrafił najprawdopodobniej na skały zbudowane z minerałów ilastych. To kolejny dowód na istnienie wody na Czerwonej Planecie.

Opportunity czyli Mars Exploration Rover B to bezzałogowa misja amerykańskiej agencji kosmicznej NASA badająca budowę i własności Marsa. Głównie zajmuje się badaniem różnorodności skał znajdujących się na planecie. Na Marsie jest już od 9 lat i ciągle dostarcza nowych rewelacji, nie ustępując w tej kwestii swojemu młodszemu bratu Curiosity.

W ciągu ostatnich 20 miesięcy Opportunity znajdowało się na obszarze Marsa zwanym "Cape York", na stoku krateru Endeavor. Jednym z zadań misji w tym okresie było zbadanie skały znanej jako "Esperance". Do tego celu wykorzystano szereg narzędzi m. in: przeznaczone do ścierania skały, spektrometr rentgenowski czy mikroskop znajdujący się na automatycznym ramieniu.

Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, że skały, na które natrafiono zbudowane z minerałów ilastych. Minerały te posiadają skład chemiczny uwodnionych glinokrzemianów. Jak podkreślają naukowcy, może to świadczyć o tym, że na powierzchni Czerwonej Planety znajdowała się kiedyś woda. Wielu uważa, że jest to największe odkrycie naukowe Opportunity.

Wynik uzyskany przez Opportunity jest spójny nie tylko z jednym z ostatnich odkryć Curiosity, ale również z otrzymanymi m. in. przez sondy badające marsjańskie środowisko jak Mars Express.

Kolejny etap badań misji to "Solander Point", obszar bardzo bogaty w warstwy geologiczne. Naukowcy NASA liczą, że te badania dostarczą kolejnych intrygujących wyników.


 

Źródło: Alicja Wierzcholska | bbc.co.uk

Na zdjęciu: Panorama obrazująca "Solander Point", miejsce kolejnych badań Opportunity. Łazik ma zamiar dotrzeć tam w sierpniu tego roku. Źródło: bbc.co.uk

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama