W Planetarium Śląskim w Chorzowie zakończyła się 66. Olimpiada Astronomiczna. Zwycięzcą został Maksymilian Wdowiarz–Bilski z Krakowa.
Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowy konkurs astronomiczny dla młodzieży w Polsce. Mogą w nim startować uczniowie szkół ponadpodstawowych. Olimpiada organizowana jest od 1957 roku i w tegoroczna edycja to już 66. kolejna.
Konkurs prowadzony jest w kilku etapach. Pierwszy obejmował dwie serie zadań rozwiązywanych korespondencyjnie. Potem 23 marca 2023 roku odbyły się zawody okręgowe, czyli drugi etap, a od 9 do 12 marca zawody finałowe (III etap) w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Do etapu drugiego zakwalifikowano 72 uczniów, a do finału awansowało 20 osób. Finaliści rywalizowali w rozwiązywaniu zadań teoretycznych i z analizy danych, a także zadań przeprowadzanych pod sztucznym niebem planetarium.
Zwycięzcą 66. Olimpiady Astronomicznej został Maksymilian Wdowiarz-Bilski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Oto pełna lista laureatów:
- I miejsce: Maksymilian Wdowiarz-Bilski – V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Kraków
- II miejsce: Krzysztof Król – XIII Liceum Ogólnokształcące, Szczecin
- III miejsce: Piotr Jędrzejczyk – V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Kraków
- IV miejsce: Gniewosz Armista – Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wrocław
- V miejsce: Michał Jagodziński – XIII Liceum Ogólnokształcące, Szczecin
- VI miejsce: Bartłomiej Lech – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Warszawa
- VII miejsce: Wojciech Kukiełka – I Liceum Ogólnokształcące, Radzyń Podlaski
Pierwszych pięciu laureatów będzie reprezentować Polskę podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w województwie śląskim od 10 do 20 sierpnia. Polska już po raz drugi będzie miała zaszczyt gościć drużyny z całego świata w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Laureaci, finaliści i organizatorzy 66. Olimpiady Astronomicznej. Źródło: Planetarium Śląskie
„Urania” jest patronem 66. Olimpiady Astronomicznej, podobnie jak nasz wydawca – Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Patronami są także Ministerstwo Edukacji i Nauki, Województwo Śląskie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet Warszawski, Fundacja Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Zielonogórski.
Maciej Mikołajewski - redaktor naczelny Uranii (w marynarce) oraz Maksymilian Wdowiarz-Bilski – zwycięzca 66. Olimpiady Astronomicznej (w czerwonym swetrze). Źródlo: Planetarium Śląskie
Opracowanie: Krzysztof Czart
Źródło: Planetarium Śląskie
Na zdjęciu na samej górze: Maksymilian Wdowiarz-Bilski – zwycięzca 66. Oiimpiady Astronomicznej. Źródło: Planetarium Śląskie