Przejdź do treści

Wystartował nowa edycja programu „Cosmic Challenge”

Mauritania Richat Structure ICEYE 03.2019

W styczniu 2024 r. wystartowała kolejna już edycja interdyscyplinarnego programu edukacyjnego pod nazwą „Cosmic Challenge”, którego organizatorem jest Fundacja SpaceShip. Najnowsza odsłona konkursu, nazwana „Cosmic Challange: Pathfinder/ AI”, realizowana jest w Partnerstwie Strategicznym z firmą ICEYE i została skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Fundacja „SpaceShip” ogłosiła właśnie kolejną edycję interdyscyplinarnego programu edukacyjnego związanego z Kosmos - „Cosmic Challenge, którego głównymi celami są m.in. promocja edukacji w zakresie STEM, integracja wiedzy nt. Kosmosu z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi, rozwój kreatywności i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży, promocja praktycznego wykorzystania wiedzy integrującej różne obszary/ przedmioty oraz rozwijanie umiejętności rozwiązywania złożonych problemów.

Najnowsza edycja programu, nazwana „Cosmic Challange: Pathfinder/ AI” realizowana jest w Partnerstwie Strategicznym z firmą ICEYE, która jest liderem w zakresie danych satelitarnych, wykorzystującym technologię SAR (Synthetic Aperture Radar).

Edycja „Cosmic Challange: Pathfinder/ AI” skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W ramach I etapu tej edycji programu zespoły składające się z dwóch uczestników (uczniów szkół ponadpodstawowych) oraz jednego dorosłego (Mentora/Opiekuna), będą miały przygotować pracę pisemną nt. „Biznesowe wykorzystanie danych satelitarnych z użyciem AI”.

Prace w ramach I etapu można przesyłać w okresie 01.02.2024 r. – 20.03.2024 r.

Najlepsze zespoły zostaną zaproszone na Finał, podczas którego Jury złożone m.in. z przedstawicieli firmy ICEYE, Polskiej Agencji Kosmicznej, EUSPA, PSPA i „SpaceShip” wybierze zwycięzców tej edycji programu.

Nagrodą za pierwsze miejsce jest wizyta w ośrodku Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESRIN (Centre for Earth Observation), który znajduje we Frascati, we Włoszech. Zespoły, które zajmą miejsca 1-3 zostaną dodatkowo zaproszone do polskiego oddziału firmy ICEYE, znajdującego się w Warszawie.

Partnerami tej edycji programu są EUSPA (European Union Agency for the Space Programme)  i Polish Space Professionals Association. Patronat Honorowym nad wydarzeniem objęły: Polska Agencja Kosmiczna, Ambasada Włoch w Warszawie, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, SPACE4GEO, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne. Patronami medialnymi wydarzenia są m.in. Polska Agencja Kosmiczna i Space24. Instytucją Wspierającą jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip od 2019 r. Pierwotnie występowały pod jedną nazwą „Cosmic Challenge”. Od 2021 r., czyli od trzeciej edycji, konkurs doczekał się trzech różnych części pod wspólną nazwą, które różnią się przymiotnikiem, w zależności od grupy wiekowej, do której jest skierowana dana część. Dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych jest „Curiosity”, dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Pathfinder” oraz dla studentów „Voyager”.

Więcej informacji na temat obecnej edycji programu (w tym regulamin) znajduje się na stronie.

Źródło: Fundacja SpaceShipe

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama