Przejdź do treści

Zakończył się festiwal filmów astronomicznych OFAFA 2015 w Niepołomicach

W dniach 6-8 listopada 2015 r. odbył się w I Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych (OFAFA 2015). Został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Filmy festiwalowe można było obejrzeć w Niepołomicach przez pierwsze dwa dni.

Na festiwal nadeszły zgłoszenia z różnych miejsc Polski. Ostatecznie do udziału zakwalifikowano 16 autorów, którzy przysłali 26 filmów. Filmy musiałby być związane z astronomią i mieć długość nie przekraczającą 10 minut.

Jak powiedział Janusz Jagła, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, pomysł na organizację takiego festiwalu zaczerpnięto z zagranicy. Kilkoro członków PTMA kilka lat temu uczestniczyło w Pieszczanach na Słowacji na takim festiwalu filmów astronomicznych, przy czym tam były pokazywane głównie filmy autorstwa zawodowych twórców.

„Chcielibyśmy aby nasz festiwal stał się miejscem spotkań zawodowych astronomów, zawodowych filmowców i amatorów w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Myślę, że poziom, który był na obecnym festiwalu był na tyle wysoki, że następne muszą być jeszcze lepsze. Na pewno się za rok spotkamy, na pewno będzie więcej filmów, chociaż już w tym roku były to filmy z całej Polski, filmy z różnych miejsc i bardzo zróżnicowane” wyjaśnił Jagła.

Konkurs festiwalowy został rozstrzygnięty 7 listopada. Na laureatów czekały nagrody pieniężne: 1000 zł za miejsce pierwsze, 750 zł – miejsce drugie, 500 zł – miejsce trzecie oraz po 300 zł – wyróżnienia.

Lista laureatów przedstawia się następująco:
Miejsce 1 - Piotr Potępa za film pt. „Na niebie i wodzie”
Miejsce 2 - Szczepan Skibicki za film pt. „Step owy”
Miejsce 3 - Diana Przedworska za film pt. „Zakrycie Aldebarana”.
Wyróżnienie - Mateusz Windak za film pt. „Gwiezdna symfonia”
Wyróżnienie - Bartosz Wołczyński za film „Niebo w ruchu”
Wyróżnienie młodzieżowe - Oskar Dyjach i Piotr Despet za film „Na wulkanie Teide”.

Przewodniczącym jury festiwalowego był reżyser filmowy Andrzej Cichocki, znany z filmu „Las cieni”, który zdobył 17 międzynarodowych nagród na festiwalach filmowych. Cichocki ma tez w swoim dorobku film związany z astronomią. W krótkometrażowym obrazie pt.„Supernova”, fabuła rozgrywa się w obserwatorium astronomicznym, w którym młody filmowiec próbuje nagrać film o profesorze astronomii, co okazuje się wstępem do różnych przemyśleń na temat życia i relacji międzyludzkich.

„Artystów, w tym filmowców, frapują zawsze tajemnice ludzkiej duszy. Ale tutaj, po obejrzeniu tak wielu filmów o tematyce kosmicznej, mam poczucie, że tajemnice kosmosu są równie frapujące jak tajemnice ludzkiej duszy, a kosmos może być świetnym pretekstem do opowieści o naszych ludzkich, ziemskich losach” powiedział Cichocki.

„Idea festiwalu jest świetna, jest to festiwal bardzo oryginalny. Ale co jest najważniejsze, tutaj poczułem ogromną pasję wszystkich, którzy przyjechali, widzów i też osób, które prezentowały swoje filmy. Pasję dotyczącą sztuki filmowej, ale przede wszystkim pasję  dotyczącą kosmosu. Wydaje mi się, że połączenie tych dwóch tematów – kosmosu i filmu – jest doskonałym pomysłem. Trzymam kciuki za kolejne edycje festiwalu” dodał reżyser.

Na OFAFA 2015 oprócz filmów festiwalowych można było obejrzeć także filmy pozakonkursowe. Był to film pt. „Supernova” oraz odcinek „Astronarium” poświęcony Europejskiemu Obserwatorium Południowemu (ESO).

Organizatorzy chcą kontynuować festiwal w kolejnych latach. Zapowiadają wprowadzenie kategorii, gdyż bardzo trudne jest porównanie ze sobą filmów z różnych gatunków: popularnonaukowych, dokumentalnych, reportaży, czy wykonane techniką poklatkową (tzw. timelapse).

„Zmodyfikowane zostanie kryterium długości filmu, które wynosiło 10 minut. W tak krótkim czasie zrobić film jest naprawdę bardzo trudno. Filmu fabularnego praktycznie nie da się zrobić. Dlatego planujemy już, że na następny rok dopuścimy kryterium do 30 minut dla filmów fabularnych. W tym przypadku będziemy zwracać się już nie tylko do amatorów, ale do wszystkich twórców, łącznie z zagranicznymi. Formuła festiwalu jest otwarta i na pewno będzie się rozwijać.” podsumował Jagła.

Więcej informacji:


Reklama