20 sierpnia 2023 r. w Katowicach zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). Jej zwycięzcą został Peter Andolšek ze Słowenii, ale wśród złotych medalistów jest i Polak.
250 najlepszych młodych astronomów, uczniów ostatnich klas szkół średnich z aż 50 krajów startowało w 16. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w dniach 10-20 sierpnia w Chorzowie i Katowicach. Pięcioosobowe zespoły laureatów olimpiad krajowych rozwiązywały liczne zadania teoretyczne i z analizy danych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i w Planetarium Śląskim (Śląski Park Nauki).
Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i refleksem oraz zdolnością rozwiązywania niestandardowych problemów. W jednym z zadań grupowych mieli na przykład rozkodować wiadomość z kosmosu – hipotetyczną odpowiedź na sygnał wysłany przez radioteleskop Arecibo w 1974 r. w stronę gromady kulistej Messier 13. Tego samego dnia musieli też się nauczyć posługiwania zmodyfikowaną wersją starożytnego instrumentu astronomicznego – astrolabium.
W trakcie finału Olimpiady rozdano 27 złotych medali, 41 srebrnych i 50 brązowych oraz przyznano 29 wyróżnień. Peter Andolšek otrzymał złoty medal oraz tytuły Najlepszego Zawodnika w Obserwacjach i Najlepszego Zawodnika w Analizie Danych. Z kolei tytuł Najlepszego w Zadaniach Teoretycznych zdobył Andrei - Darius Dragomir – reprezentant Rumunii. Nagrodę na najlepsze plakaty olimpijskie otrzymały reprezentacje Afganistanu i Cypru. Zorganizowano także drużynowy konkurs mieszany, w którym zawodnicy z różnych krajów rywalizowali w losowo dobranych zespołach, a wygrały ex aequo drużyny Aestrea i Victoria.
Na IOAA Polskę reprezentowali między innymi: Gniewosz Armista, Michał Jagodziński, Piotr Jędrzejczyk oraz Krzysztof Król zdobyli brązowe medale, natomiast Maksymilian Wdowiarz – Bilski z Krakowa – medal złoty.
To była najlepiej zorganizowana Olimpiada w historii – powiedział podczas uroczystości zakończenia Olimpiady prof. Aniket Sule – Prezydent IOAA.
Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbyła się w województwie śląskim już po raz drugi. Poprzednia została zorganizowana w 2011 roku. Kolejne zmagania odbędą się już za rok, tym razem w Brazylii.
Czytaj więcej:
Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
Źródło: PAP / Śląski Park Nauki / Polska Press
Na zdjęciu: Liderzy drużyn biorących udział w 16. IOAA. Fot. Planetarium Śląskie.