Przejdź do treści

Zarodki myszy po raz pierwszy wyhodowane w kosmosie

10.1016/j.isci.2023.108177

Zarodki myszy zostały wyhodowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach badań w potwierdzających, że również ludzie mogą rozmnażać się w przestrzeni kosmicznej. Zespół z Japonii donosi, że zarodki rozwijały się prawidłowo.

Naukowcy z Centrum Zaawansowanej Biotechnologii Uniwersytetu Yamanashi i Japońskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej JAXA wysłali zamrożone zarodki myszy na pokład ISS w sierpniu 2021 roku. Następnie obecni wówczas na stacji astronauci rozmrozili zarodki będące we wczesnym stadium rozwoju za pomocą specjalnego urządzenia zaprojektowanego do tego celu i hodowali je w kosmosie w warunkach mikrograwitacji przez cztery dni. Okazuje się, że zarodki całkiem prawidłowo rozwijały się i ostatecznie i przekształciły się w blastocysty, czyli komórki budujące stadium rozwoju zarodkowego, które z czasem staje się płodem i łożyskiem.

Po przerwaniu badań zarodki myszy odesłano na Ziemię. A po przeanalizowaniu blastocyst w laboratorium zespół stwierdził, że nie było znaczących zmian w kondycji ich DNA i genów. Eksperyment wyraźnie wykazał również, że grawitacja nie miała znaczącego wpływu na rozwój zarodków.
 
Dlaczego to takie ważne? Doświadczenie opisywane jest w prasie jako pierwsze w historii badanie dowodzące, że ssaki mogą być w stanie rozwijać się również w przestrzeni kosmicznej. To też pierwszy eksperyment, w którym hodowano zarodki ssaków we wczesnym stadium rozwoju w warunkach całkowitej mikrograwitacji na ISS. Takie wnioski są niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłych misji związanych z eksploracją i kolonizacją kosmosu. A planów takich jest ostatnimi czasy dużo. Wystarczy wspomnieć, że NASA w ramach programu Artemis planuje ponownie wysłać ludzi na Księżyc, a jednym z celów misji ma być zbadanie, jak moglibyśmy tam żyć przez dłuższy czas. To z kolei ma pomóc w przygotowaniu podróży na Marsa, która może mieć miejsce już pod koniec lat 2030.

Badania nad zarodkami to oczywiście dopiero początek. Już teraz naukowcy zaznaczają, że w niedalekiej przyszłości konieczne będzie wszczepienie blastocyst wyhodowanych w warunkach mikrograwitacji na ISS ziemskim myszom, aby sprawdzić, czy „kosmiczne” myszy faktycznie mogą się rodzić i dalej normalnie rozwijać.


Czytaj więcej:


Źródło: Phys.org

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Ilustracja: Zarodki myszy zostały rozmrożone i wyhodowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: JAXA

Reklama