Przejdź do treści

Zmarł Alan Bean - jedyny artysta na Księżycu

W wieku 86 lat zmarł Alan Bean - testowy pilot marynarki wojennej USA, astronauta misji Apollo, który postawił stopę na Księżycu i uznany malarz.

Alan Bean zmarł w niedzielę w szpitalu w Houston. Był jednym z dwunastu astronautów chodzących po powierzchni Księżyca. Urodził się w Wheeler w stanie Teksas w 1932 roku. Przed wstąpieniem do Marynarki Wojennej ukończył studia inżynierii lotniczej. Został pilotem testowym i oblatał ponad 5000 godzin w 27 rodzajach samolotów. W 1963 roku trafił do trzeciego naboru astronautów NASA.

W NASA dostał rolę zapasowego członka załogi dwóch misji Gemini. W 1969 roku poleciał jako pilot modułu księżycowego w misji Apollo 12 - drugiej misji z lądowaniem człowieka na Księżycu.

Po misji Księżycowej Alan był jeszcze członkiem drugiej załogi misji Skylab w 1973 roku. Pobił wtedy ówczesny rekord pobytu na orbicie (59 dni). W 1981 roku zakończył karierę astronauty.

Po spędzeniu ponad 1600 godzin w przestrzeni kosmicznej Alan Bean stał się pierwszym kosmicznym artystą. Oprócz umiejętności technicznych, miał talent malarski, który po karierze w NASA postanowił wykorzystać. Astronauta malował obrazy przedstawiające misje Apollo i miał na tym polu sukcesy.

Obrazy jedynego do tej pory artysty chodzącego po Srebrnym Globie będą niezwykłą pamiątką i inspiracją dla innych sięgających gwiazd.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Alan Bean - pilot modułu księżycowego i dowódca misji Skylab. Źródło: NASA.

Reklama