Przejdź do treści

Znamy wyniki konkursu AstroCamera 2015

Centrum Hewelianum w Gdańsku ogłosiło na swojej stronie internetowej wyniki konkursu astrofotografii AstroCamera 2015. Uczestnicy z różnych krajów świata nadesłali setki zdjęć obiektów astronomicznych. Wśród laureatów głównych nagród jest dwóch Polaków.

Edycja konkursu AstroCamera w roku 2015 była już piątą. Początki tej inicjatywy sięgają 2011 roku, kiedy to z okazji 400 rocznicy urodzin trwał Rok Jana Heweliusza, znanego na cały świat gdańskiego astronoma. Początkowo konkurs miał zasięg krajowym, a od ubiegłego roku jest już międzynarodowy. Wyraźnie widać to patrząc na listę laureatów, na któej ejst bardzo wiele obcych nazwisk.

Zdjęcia można było nadsyłać do konkursu w trzech kategoriach: obiekty głębokiego nieba (np. galaktyki, mgławice), obiekty Układu Słonecznego (np. planety, komety) oraz astrokrajobraz (zdjęcia łączące krajobraz i obiekty astronomiczne). W każdej z kategorii czekały po trzy nagrody, a oprócz tego jury przyznało 20 wyróżnień.

Spośród Polaków laureatami głównych nagród zostali Dominik Woś (za piękne zdjęcie Oriona) oraz Maciej Winiarczyk (za uchwycenie na jednym zdjęciu zorzy polarnej, Drogi Mlecznej i wybuchu wulkanu). Komunikat ze szczegółowymi wynikami konkursu, pełną listą laureatów i nagrodzonymi zdjęciami można znaleźć na stronie www.hewelianum.pl.

Centrum Hewelianum rozważa wydanie albumu ze zdjęciami nagrodzonymi w kolejnych edycjach konkursu AstroCamera.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Zdjęcia nagrodzone w konkursie AstroCamera 2015. Źródło: Centrum Hewelianum.