Znamy wyniki konkursu OMSA 2020

OMSA 2020

46. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne w Grudziądzu (OMSA 2020) odbyło się w tym roku w specjalnej formie – online. Całość sesji finałowych możecie obejrzeć na YouTube. Znamy już laureatów.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele wydarzeń miało problemy. Nie ominęło to także finałów konkursu astronomiczno-astronautycznego dla młodzieży OMSA, które normalnie odbyłyby się w marcu w Grudziądzu. Organizatorzy z grudziądzkiego planetarium jednak nie poddali się i przeprowadzili finały w formie internetowej. Uczestnicy nagrali swoje prelekcje w formie prezentacji i jury w takiej cyfrowej formie się z nimi zapoznało. Również posiedzenia jury odbywały się w formie telekonferencji, podobnie jak sesja pytań jury do prelegentów. Całość została zebrana razem i wyemitowana na youtubowym kanale Astronarium. Nagrania można nadal oglądać.

W tym roku konkurs wygrał zespół w składzie: Karol Masztalerz, Mateusz Koza, Paweł Pleskaczyński z International School of Poznań, III LO w Poznaniu i XXXII LO w Poznaniu. Laureaci pokazali, jak można w tani sposób i z łatwo dostępnych materiałów zbudować narzędzia do odbierani zdjęć z satelitów meteorologicznych.

Miejsce II zdobył Kuba Niedziela z IV LO w Zielonej Górze, który spróbował domowym sposobem zaobserwować tranzyty planet pozasłonecznych.

Z kolei ostatnie miejsce na podium uzyskali Klasa Świątek i Wiktor Dziwota z I LO w Bochni za pomiar odległości do Księżyca metodą paralaksy.

Tegoroczna edycja konkursu była już 46. w historii. Ideą konkurs dla młodzieży OMSA jest przygotowywanie przez uczniów własnych mini prac badawczych (po opieką nauczyciela), a następnie zaprezentowanie wyników swoich dociekań przed jury i pozostałymi uczestnikami. Mogą to być prace obserwacyjne, eksperymentalne, konstrukcyjne lub teoretyczne (np. opracowanie ciekawego tematu).

Konkurs jest prowadzony etapami. Najpierw odbywają się eliminacje wojewódzkie, a na koniec finał w grudziądzkim planetarium. W tym roku do finału zakwalifikowano 23 referaty z 11 województw.

Konkurs miał całkiem pokaźną listę sponsorów – wśród nagród były m.in. teleskopy i lornetki. W gronie wpierających znalazły się:

• Polska Agencja Kosmiczna,
  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
  • Urząd Miejski w Grudziądzu,
  • Fundacja Astronomii Polskiej,
  • Polskie Towarzystwo Astronomiczne,
  • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii,
  • Fundacja Nicolaus Copernicus,
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu,
  • Ks. Daniel Szczepańczyk – Diecezja Pelplińska,
  • Wydawnictwo Prószyński i Spółka,
  • Redakcja czasopisma i portalu „Urania – Postępy Astronomii”.

Pełna lista laureatów i wyróżnionych:

I miejsce

Karol Masztalerz, Mateusz Koza, Paweł Pleskaczyński, wielkopolskie, International School of Poznań, III LO Poznań, XXXII LO Poznań, Badanie wykorzystania tanich i łatwo dostępnych materiałów oraz narzędzi w celu budowania amatorskich stacji odbioru danych z satelitów meteorologicznych

II miejsce

Kuba Niedziela, lubuskie, IV LO w Zielonej Górze, Detekcja egzoplanet przy użyciu alternatywnej metody wykrywania

III miejsce

Klara Świątek, Wiktor Dziwota, małopolskie, I LO w Bochni, Pomiar odległości do Księżyca metodą paralaksy

IV miejsce

Maciej Kowalski, Jakub Łukowski, Dawid Kwiatkowski, kujawsko-pomorskie, Grudziądz, ZST w Grudziądzu, Projekt i budowa modelu habitatu księżycowego #FloraHab

V miejsce

Piotr Radomski, kujawsko-pomorskie, VIII LO w Bydgoszczy, Budowa domowego radioteleskopu i przykład jego zastosowania do pomiaru temperatury jasnościowej Słońca

V miejsce

Nikodem Palbuda, wielkopolskie, ZST w Ostrowie Wlkp., Manewry w przestrzeni kosmicznej

Wyróżnienia:

Oliwia Pawelczyk, pomorskie, II LO w Tczewie, Wyznaczanie głębokości kraterów i wysokości gór księżycowych na podstawie pomiaru długości cienia

Weronika Jastrzębska, mazowieckie, I LO w Siedlcach, Moje torkwetum, czyli o przedkopernikańskiej astronomii

Sebastian Choiński, lubelskie, SP nr 11 w Chełmie, Astrofotografia amatorska

Aleksandra Walczybok, łódzkie, I LO w Wieluniu, Czy możemy zamieszkać na Marsie?

Zuzanna Mikłusz, Julian Pawłowski, kujawsko-pomorskie, ULO w Toruniu, Śladami Starożytności

Oskar Kościański, Dawid Bugajewski, wielkopolskie, I LO w Kościanie, Układy podwójne – krzywe zmian blasku i granice Rochea

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: OMSA