ARISS SSTV Award, czyli Hermaszewski znów w kosmosie

Generał Hermaszewski znowu w kosmosie? W pewnym sensie - nie osobiście, a w formie zdjęcia. W dniach 11-14 kwietnia 2018 r. będzie zorganizowana przez ARISS akcja związana z 40. rocznicą międzynarodowych lotów programu Interkosmos. Ze stacji ISS będą na falach radiowych nadawane obrazy związane z projektem Interkosmos. Przewidziano nawet nagrody za ich odbiór i odkodowanie.

12 kwietnia to Dzień Kosmonautyki. W tym roku z okazji jego obchodów w dniach od 11 do 14 kwietnia będzie m.in. prowadzona ciekawa akcja związana z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) i łącznością radioamatorską. ARISS Rosja chce w ten sposób uczcić 40. rocznicę projektu Interkosmos, w którym brała udział m.in. Polska - to właśnie w jego ramach w kosmos poleciał jedyny jak dotą polski kosmonaut, gen. Mirosław Hermaszewski.

Na komputerze w rosyjskim module stacji ISS zapisane będą zdjęcia, która zostaną przetrasmitowane na Ziemię przy pomocy łączności radioamatorskiej, a w szczególności pokładowego aparatu nadawczo-odbiorcznego Kenwood TM-D710E. Zdjęcia, które nadadzą rosyjscy kosmonauci, będą związane z projektem Interkosmos. Ma wśród nich być również zdjęcie Hermaszewskiego.

Osoby, ktore swoim sprzętem radioamatorskim odbiorą obrazy i je zdekodują, mogą przesłać rezultat na specjalną stronę, a także otrzymać nagrodę ARISS SST Award (nagrody są w formie elektronicznego dyplomu okolicznościowego). Aby otrzymać nafgrodę, należy zdekodować przynajmniej jeden z obrazów transmitowanych w ramach akcji. Zdjęcia będą nadawane ze stacji ISS na częstotliwości 145,800 MHz w trybie PD120 od godz. 13:30 w dniu 11 kwietnia do godz. 20:20 w dniu 14 kwietnia 2018 r. Odebrany obraz nie musi być idealnej jakości, ale powinien być rozpoznawalny. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie ARISS SST Award.

Jak odebrać takie sygnały radiowe? Wystarczy użyć odbiornika DVB-T USB i zainstalować odpowiednie oprogramowanie na komputerze. Nie jest potrzebne żadne zezwolenie radiowe (takowe jest potrzebne jedynie przy nadawaniu). Warto przeczytać instrukcję, którą opracował Sławomir Szymanowski z Ostrowa Wielkopolskiego (zamieszczamy za zgodą autora).

Od strony organizacyjnej w akcję zaangażowani są także Polacy: Sławomir Szymanowski – nauczyciel z Ostrowa Wielkopolskiego oraz dr Armand Budzianowski - mieszkaniec Koła.

Akcja organizowana jest przez ARISS Rosja, które jest częścią ARISS, czyli Amateur Radio on the International Space Station, międzynarodowego projektu prowadzonego przez radioamatorów we współpracy z NASA, ESA i innymi partnerami. Jego celem jest komunikacja radiowa z astronautami i kosmonautami ze stacji orbitalnej. ARISS ma duże walory edukacyjne. Mogą do niego zgłaszać się szkoły z całego świata (w tym z Polski) i przy pomocy wolontariuszy przeprowadzić w swojej placówkę łączność na żywo z astronautami w momencie, gdy stacja ISS będzie przelatywała nad okolicą szkoły. Najbliższe takie łączności z uczestnictwem polskich szkół odbędą się w tygodniu 23-29 kwietnia i w tygodniu 21-27 maja 2018 r. Zachęcamy szkoły do zgłaszania się do kolejnych edycji.

Obszernie na temat ARISS pisaliśmy w Uranii nr 1/2016.