Przejdź do treści

Astronauci kontynuują prace pod instalację nowych paneli słonecznych na ISS

img

Dwoje astronautów wyszło na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by kontynuować prace związane z przygotowaniem kompleksu na montaż nowych dodatkowych paneli słonecznych.

Spacer o oznaczeniu EVA-72 wykonali 5 marca 2021 r. Amerykanka Kate Rubins i Japończyk Soichi Noguchi. Para rozpoczęła oficjalnie wyjście o 12.37 czasu polskiego, kiedy w śluzie Quest przeszła na zasilanie wewnętrzne w swoich skafandrach.

img
Uczestnicy spaceru kosmicznego EVA-72. Źródło: NASA TV.

W poprzednim spacerze EVA-71 wykonanym 28 lutego Rubins i Glover zamontowali struktury mocujące na nowe panele w sekcji szkieletowej 2B stacji i zaczęli montaż takiej samej struktury w sekcji 4B. Oba te miejsca znajdują się w lewej skrajnej części stacji i mieszczą dwa najstarsze skrzydła paneli słonecznych, zamontowanych w 2000 roku.


Przebieg spaceru

Celem piątkowego spaceru było dokończenie montażu struktur mocujących. Astronauci przeszli od razu do portu P6, gdzie usytuowane są panele 2B i 4B. Dokończono budowę rozszerzenia przy panelach 4B i dokręcono niektóre ze śrub w zamontowanej wcześniej strukturze przy 2B.

iss
Poglądowy widok stacji z zaznaczoną sekcją paneli słonecznych (2B), której dotyczył spacer. Po prawej stronie widok, jak wyglądać będzie dostawiony panel słoneczny IROSA. Źródło: NASA.

Drugim zadaniem spaceru miało być upuszczenie amoniaku z systemu Early Ammonia Servicer, ale załoga naziemna wezwała astronautów do powrotu do modułu Quest, by ocenić czy uda się wykonać jeszcze jakąś pracę. Montaż struktur mocujących wydłużył się i bateria w jednym skafandrów była już jednak na zbyt niskim poziomie, aby kontynuować spacer.

Konserwacja systemu usuwania amoniaku i kolejne planowane zadania w tym spacerze czyli dokończenie połączeń elektrycznych w europejskiej platformie naukowej Bartolomeo, wymiana zepsutego nadajnika wideo przy module Unity i przygotowanie okablowania Ethernet pod montaż nowej zewnętrznej kamery HD musiały zostać przesunięte na kolejne wyjścia.

Po powrocie do śluzy Quest i zamknięciu włazu o 19.33 rozpoczęło się ponowne wpuszczenie powietrza do wewnątrz, co oficjalnie zakończyło trwający 6 godzin i 56 minut spacer kosmiczny.

 

Rozszerzenie paneli słonecznych na ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna czerpie energię elektryczną z zestawu 8 wielkich skrzydeł paneli słonecznych nazywanych Solar Array Wings. Pierwsza para paneli została dostarczona w 2000 roku, kolejne były montowane w 2006, 2007 i 2009 r. W szczytowym momencie dostarczały 250 kW energii elektrycznej do kompleksu.

Z czasem jednak ilość generowanej energii malała i obecnie wynosi już tylko nieco ponad 150 kW. Dlatego powstał program ISS Power Augmentation, w ramach którego postanowiono poszerzyć zdolności generowania energii elektrycznej stacji.

W 2017 roku z powodzeniem przetestowano nowe, mniejsze rozkładane panele słoneczne ROSA. Na potrzeby tego programu NASA zamówiła od firmy Deployable Space Systems zestaw sześciu paneli słonecznych IROSA za kwotę 103 milionów dolarów.

Komórki tych paneli pozyskują energię elektryczną od Słońca ze sprawnością 30% – to dwa razy więcej niż efektywność bazowa paneli słonecznych stosowanych obecnie na stacji.

Nowe skrzydła będą instalowane na tych samych obrotowych masztach co obecnie istniejące panele. Zostaną zamocowane na sześciu z ośmiu skrzydeł stacji. Mimo że częściowo zacienią obecne panele to i tak moc dostarczana stacji w wyniku tej modernizacji wzrośnie o 20–30%.

Każde z nowych paneli dostarczy około 20 kW energii. Stare panele SWA po ich częściowym zasłonieniu nadal będą generować około 95 kW mocy. Kompleks może więc liczyć na 215 kW po zakończeniu prac.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach z powodzeniem zmodernizowano też system zasilania ISS. Wymieniono 48 starych akumulatorów niklowo-wodorkowych 24 nowymi bateriami litowo-jonowymi.

 

Podsumowanie

Był to 4. spacer kosmiczny w karierze zarówno dla Kate Rubins i Soichi Noguchi. Rubin spędziła łącznie w spacerowym skafandrze kosmicznym 26 godzin i 27 minut, a Noguchi 27 godzin i 1 minutę. Był to 236. spacer w historii działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

 

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 


Na zdjęciu: Astronautka Kate Rubins podczas spaceru kosmicznego EVA-70. Źródło: NASA Johnson.

 

 

Reklama