Przejdź do treści

Blue Origin przybliża się kolejnym testem do suborbitalnych lotów turystycznych

Rakieta New Shepard firmy Blue Origin wystartowała w swoim ósmym locie testowym z bazy w West Texas. Na pokładzie podczas lotu suborbitalnego oprócz manekina znalazły się komercyjne ładunki przeznaczone do testów w warunkach mikrograwitacji.

Jednostopniowa rakieta i załogowa kapsuła systemu New Shepard to pierwszy krok w rozwoju dla firmy, której właścicielem jest założyciel Amazona, Jeff Bezos. Rakieta jest rozwijana z myślą o lotach turystycznych do granicy kosmosu oraz umożliwiania przeprowadzania testów ładunków w warunkach nieważkości.

Przeczytaj też: Kosmiczne plany firmy Blue Origin

New Shepard debiutował w kwietniu 2015 roku. Lot okazał się udany, jednak nie udało się odzyskać rakiety. Potem przyszło imponujące pasmo sukcesów. Od listopada 2015 roku aż do teraz wszystkie loty systemu kończyły się osiągnięciem zakładanego pułapu, celów testowych i pionowym lądowaniem rakiety na Ziemi.

Niedzielny start był drugim startem dla nowego egzemplarza rakiety, wyposażonego w nową generację napędu z silnikiem BE-3 i nową kapsułą Crew Capsule 2.0 z dużymi oknami. Rakieta wystartowała o 19:06 polskiego czasu. Przez 2 minuty i 16 sekundy podczas wznoszenia działał jej silnik, aż osiągnęła prędkość prawie 3 Ma.

20 sekund po zakończeniu pracy silnika nastąpiła separacja kapsuły z rakietą. Zarówno rakieta jak i kapsuła znalazły się w najwyższym punkcie trajektorii suborbitalnej po około 4 minutach od startu, na wysokości 107 km. Rakieta powróciła na lądowisko położone około 3 km od stanowiska startowego. Kilka minut po niej na spadochronach wylądowała kapsuła.

Po raz drugi w statku znalazły się eksperymenty naukowe i demonstracje technologii, głównie od uczelni wyższych. Znalazło się tam też miejsce dla modułu SFEM-2 (Suborbital Flight Experiment Module 2), który monitorował podczas lotu środowisko wewnątrz kapsuły (zawartość dwutlenku węgla, ciśnienie, przyspieszenie, akustykę) i testował komponenty, które mają być wykorzystane w kapsule załogowej Orion. Dzięki SFEM-2, przyszłe misje NASA będą mogły określić czy warunki panujące podczas lotu systemem New Shepard są odpowiednie do prowadzenia testów w mikrograwitacji.

Źródło: Blue Origin/NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta New Shepard z kapsuła startująca w swoją 8. misję ze stanowiska w West Texas. Źródło: Blue Origin.

Reklama