Przejdź do treści

Brąz dla rakiety „Chrząszcz” z Politechniki Gdańskiej

Zespół SimLE z rakietą R6 Chrząszcz

Międzynarodowy konkurs Spaceport America Cup 2023 w kategorii 10k SRAD hybrid/liquid & other był bardzo owocny dla polskich drużyn. Zdobyliśmy trzy kolejne miejsca, w tym dwa medale. Srebro przypadło PWr in Space z Wrocławia, brąz otrzymała rakieta R6 Chrząszcz KN SimLE z Politechniki Gdańskiej. A tuż za podium uplasowała się drużyna AGH Space Systems z Krakowa.

Rakieta R6 Chrząszcz zbudowana przez zespół rakietowy Koła Naukowego SimLE Politechniki Gdańskiej, zajęła trzecie miejsce w kategorii 10k SRAD hybrid/liquid & other w międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup, odbywających się w miejscowości Las Cruces w Nowym Meksyku w dniach 19-24 czerwca 2023 r.

Zespół zdobył uznanie sędziów podczas prezentacji w segmencie ładunku badawczego (payload), który polega na badaniu wpływu przeciążeń podczas lotu rakiety na reakcje chemiczne wybranych enzymów. Chrząszcz przeszedł pozytywnie wstępny przegląd dopuszczający do startu w konkursie. Dodatkowo spośród wszystkich drużyn w kategorii 10k SRAD hybrid/liquid & other SimLE zebrało najwięcej punktów za Design & Build.

Pomimo, że rakiecie nie udało się wystartować, ze względu na problemy techniczne, sędziowie przyznali zespołowi trzecie miejsce i brązowy medal.

Przygoda Koła Naukowego SimLE w międzynarodowym konkursie rakietowym Spaceport America Cup (SAC) zaczęła się na jesieni 2019 r. Zespół rakietowy KN SimLE, czyli SimBA, postanowił wystartować w edycji zawodów w roku 2020 ze swoją pierwszą dużą rakietą – później nazwaną R4.

Ponieważ SAC 2020 zostało odwołane z powodu epidemii COVID, rakieta R4 odbyła swój debiutancki lot na Lotach Rakiet Eksperymentalnych na jesieni 2020 r. Ponad czterometrowa rakieta, o średnicy 110 mm, napędzana zmodyfikowanym, dzięki współpracy z PTR, silnikiem hybrydowym SF4 wzniosła się na wysokość 2836 metrów, a następnie została odzyskana na spadochronie.

W roku 2021 powstała rakieta R5, znacznie większa od R4. Jej średnica wynosiła 153 mm. Celem było umożliwienia transportu w niej ładunku naukowego o wymiarach CubeSata. Zawody SAC 2021 odbyły się zdalnie, a zespół SimLE zajął miejsce w środku stawki.

W ramach przygotowań do SAC 2022, zbudowana została rakieta R6, z zewnątrz bliźniaczo podobna do R5, jednak zawierająca wiele usprawnień technicznych. Zespół wziął udział w zawodach odbywających się w Nowym Meksyku w USA, podczas których zajął 4 miejsce w swojej kategorii. I to pomimo niesprzyjających warunków organizacyjnych, jak można przeczytać na stronie koła SimLE.

Aby mieć pełen obraz sukcesu na Spaceport America CUP 2023, należy wspomnieć o drugim miejscu PWr in Space. I warto jeszcze dodać, że rakieta hybrydowa 3-TTK+, zbudowana przez AGH Space Systems, jest czwartą na świecie i trzecią w Polce studencką rakietą hybrydową w kategorii lotu na 10 000 stóp.

Zdjęcie 1. Zespół SimLE w Nowym Meksyku,

Zdjęcie 2. Zespół AGH Space Systems, autor Szymon Janaczek z Krakowskiej Studenckiej Agencji Fotograficznej (KSAF)

Źródło: SimLE, AGH Space Systems

 Paweł Z. Grochowalski

Reklama