Przejdź do treści

Rakieta PWr in Space zdobywa srebro w zawodach Spaceport America Cup

Rakieta R5 Aurora i jej konstruktorzy

Rakieta R5 Aurora, skonstruowana w ramach projektu PoliWRocket przez koło naukowe PWr in Space, zajęła drugie miejsce podczas międzynarodowych zawodów Spaceport America Cup w kategorii rakiet z napędem hybrydowym –10k SRAD Hybrid.

Międzynarodowe zawody Spaceport America Cup 2023 w Stanach Zjednoczonych odbywały się 19-24 czerwca w miejscowości Las Cruces w Nowym Meksyku. Wzięło w nich udział 120 zespołów z całego świata, w tym kilka z Polski – AGH Space Systems z Krakowa, PUT Rocketlab z Poznania, PWr in Space z Wrocławia oraz SimLE z Gdańska.

PWr in Space, czyli koło naukowe Politechniki Wrocławskiej, zbudowało w ramach projektu PoliWRocket rakietę R5 Aurora napędzaną silnikiem hybrydowym. Zajęła ona drugie miejsce w kategorii 10k SRAD Hybrid, czyli lotu rakiet z silnikiem hybrydowym dokładnie na 10 tys. stóp (około 3 048 metrów). Za każdy metr powyżej lub poniżej limitu drużyna otrzymywała punkty karne.

Przygotowania do startu w zawodach zabrały członkom koła niemal rok. Do USA wybrało się łącznie 15 osób reprezentujących Politechnikę Wrocławską. Zabrali ze sobą mierzącą cztery metry długości i ważącą (po zatankowaniu) 33 kg rakietę R5 Aurora. Jej nawiązuje do zorzy polarnej, dlatego cały korpus rakiety został oklejony specjalną, różnokolorową, mieniącą się folią. Aurora zbudowana jest z włókna węglowego i różni się trochę od swojej poprzedniczki z poprzednich zawodów, czyli „Pink Panther”.

Dokonaliśmy kilku zmian w strukturze rakiety, jej butli oraz zmodyfikowaliśmy system elektroniczny. Do tego przebudowaliśmy główny komputer zarządzający całością i stworzyliśmy całkiem nową, 12-metrową wyrzutnię – wyjaśnia Liliya Sizhuk, szefowa KN PWr in Space.

W tegorocznych zawodach drużyna z Wrocławia musiała zmagać się z pogodą. Utrudnieniem były porywisty, momentami huraganowy wiatr oraz temperatury osiągające 40 stopni w cieniu.

Najwięcej punktów i pierwsze miejsce w kategorii 10k SRAD Hybrid zdobyła – podobnie jak przed rokiem – drużyna Politechniki w Montrealu. W sumie o zwycięstwo w tej grupie walczyło osiem zespołów z Polski, USA i Kanady.

Zespoły mogły przeprowadzić w trakcie lotu autorski projekt naukowy. Na pokładzie Aurory umieszczona została specjalna mieszanka, opracowana przy współpracy z Kołem Naukowym M3. Według założeń obu kół naukowych miała się ona wymieszać, a po lądowaniu ma zostać przebadana.

Teraz przed nami czas na wprowadzenie kilku modyfikacji i poprawek w Aurorze, a następnie zabierzemy się za budowanie nowej konstrukcji. Naszym celem jest stworzenie rakiety napędzanej paliwem ciekłym – mówi Liliya Sizhuk

Zawody Spaceport America Cup organizują wspólnie Spaceport America – komercyjny port kosmiczny zbudowany przez Virgin Galactic w stanie Nowy Meksyk w USA – oraz stowarzyszenie Experimental Sounding Rocket Association (ESRA).


Źródło: Politechnika Wrocławska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama