Przejdź do treści

Chiński rakietowy początek lipca

img

W ciągu niecałych czterech dni Chiny przeprowadziły trzy udane starty rakiet orbitalnych z trzech różnych kosmodromów. Wysłano komercyjne satelity obserwacji Ziemi, satelitę meteorologicznego i satelitę telekomunikacyjnego do kontaktu z astronautami na Chińskiej Stacji Kosmicznej.


Kolejne satelity obserwacyjne Jilin-1 na orbicie

3 lipca 2021 r. z kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta Długi Marsz 2D z zestawem 5 satelitów. Cztery z wysłanych ładunków to satelity komercyjnej serii Jilin-1 służącej do obserwacji Ziemi. Wśród nich znalazł się satelita Kuanfu-01B z kamerą o szerokim polu widzenia. Podobnego satelitę Chiny wysłały w 2020 roku. Kuanfu-01B będzie w stanie rejestrować pas terenu o szerokości 136 km z rozdzielczością do 4 m/px.

Pozostałe trzy satelity serii Jilin-1 wysłane w tym locie to satelity Gaofen-03D. Te statki mają węższe pole widzenia ale za to są w stanie rejestrować obrazy panchromatyczne o rozdzielczości dochodzącej do 1 m/px. Satelity tej grupy są wysyłane od 2019 roku i do tej pory umieszczono ich 10 w przestrzeni kosmicznej.

Ostatnim ładunkiem tego lotu był Xingshidai-10 od firmy ADAspace. To niewielki satelita, o którym wiadomo jedynie tyle, że będzie wykonywał obrazowania Ziemi.


Piąty satelita pogodowy serii Fengyun 3

Zaledwie dzień później, 4 lipca z kosmodromu Jiuquan rakieta Długi Marsz 4C wystrzeliła na orbitę polarną satelitę meteorologicznego Fengyun 3E. Satelity serii Fengyun-3 to urządzenia na orbitach polarnych, dostarczające globalnych danych pogodowych takich jak temperatura, wilgotność powietrza, pokrycie chmurami czy współczynnik albedo Ziemi. Razem z satelitami geostacjonarnymi wspomagają numeryczne prognozowanie pogody, pozwalają monitorować ekstremalne zjawiska pogodowe dużej skali, a także dostarczać danych geofizycznych do badań nad ziemskim klimatem.

Satelita Fengyun 3E ma masę około 2250 kg i jest wyposażony w kilkanaście instrumentów. Wśród nich są: radiometr światła widzialnego i podczerwieni, sonda pasma mikrofalowego do pomiarów temperatury, podczerwona sonda atmosferyczna, urządzenie do pomiaru ozonu w atmosferze, spektrograf średniej rozdzielczości do obrazowania chmur, urządzenie do pomiaru okultacji sygnału nawigacji satelitarnych do celów profilowania atmosfery czy miernik albedo.

Satelita Fengyun 3E ma działać co najmniej przez 3 lata. To już 5. satelita serii Fengyun 3. Poprzedni statek o oznaczeniu 3D trafił na orbitę w 2017 roku.


Pośrednik w komunikacji z astronautami

W ostatnich dniach przygotowywano także start rakietowy z innego chińskiego kosmodromu. Z wyrzutni w Xichang wystartowała 6 lipca rakieta Długi Marsz 3C z satelitą telekomunikacyjnym Tianlian 1-05.

Tianlian 1-05 trafił na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej (GTO). Jest to piąty element systemu Tianlian 1, który odpowiada za pośredniczenie w komunikacji między stacjami naziemnymi, a innymi statkami kosmicznymi. Tianlian 1 w swoim działaniu podobny jest do sieci TDRSS od NASA, za pomocą której prowadzona jest komunikacja m.in. z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Satelity Tianlian od 2008 roku (od wysłania pierwszego statku na orbitę) służą do komunikacji z astronautami podczas chińskich misji załogowych programu Shenzhou. Obecnie za sprawą sieci Tianlian 1 i pierwszego satelity Tianlian 2 (2. generacji) prowadzona jest komunikacja z pierwszą załogą przebywającą obecnie na pokładzie Chińskiej Stacji Kosmicznej.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca 3 lipca 2021 r. w misji z satelitami Jilin-1 01B. Źródło: Zheng Taotao/Xinhua.

Reklama