Przejdź do treści

Chiny umieściły na orbicie satelity rozpoznania elektromagnetycznego Ningxia-1 (02)

img

Z kosmodromu Taiyuan w Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 6 i wyniosła na orbitę grupę pięciu komercyjnych satelitów teledetekcyjnych Ningxia-1 (02).

Start został przeprowadzony 9 lipca 2021 r. o 13:59 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i trzeci stopień rakiety wypuścił satelity na zakładanej orbicie.

Była to druga wysłana grupa satelitów Ningxia-1. Pierwszy zestaw trafił na orbitę w 2019 r., również za sprawą rakiety Długi Marsz 6. Ningxia-1 to budowana przez firmę Ningxia Jingui Information Technology sieć satelitów rozpoznania elektromagnetycznego (SIGINT, Signal Intelligence). Satelity bazują na platformie zbudowanej w zakładach DFH. Zwiad elektromagnetyczny stosuje się na przykład, by nasłuchiwać sygnałów pochodzących od obcych państw, komunikacji związanej z operacjami wojskowymi czy w szpiegostwie przemysłowym.

W misji wykorzystano rakietę Długi Marsz 6 – stosunkowo nową lekką chińską rakietę nośną o udźwigu około 1 t na niską orbitę okołoziemską. Był to 6. lot tej rakiety, a debiutowała ona w 2015 r. W pierwszych dwóch dolnych stopniach tej rakiety używane są nowoczesne, wydajne silniki, zasilane przyjaźniejszą dla środowiska mieszanką ciekłego tlenu i kerozyny RP-1 niż paliwa stosowane w chińskich rakietach poprzedniej generacji.

Na świecie przeprowadzono w tym roku już 64. udane starty rakiet orbitalnych.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NSF/Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 6, startująca z Taiyuan z satelitami Ningxia 1 (02). Źródło: Zheng Taotao/Xinhua.

Reklama