Przejdź do treści

Dies Natalis Copernici 2014 czyli BRITE w Toruniu

Na ilustracji: Plakat wydarzenia.
DIES  NATALIS  COPERNICI   2014
541. rocznica urodzin   Mikołaja Kopernika, 19  LUTY  2014 godzina 17.00
Sala Mieszczańska - Ratusz Staromiejski  w Toruniu

 

POLSKI     PODBÓJ     KOSMOSU

WIECZÓR ZWIĄZANY Z FAKTEM WYSTRZELENIA PIERWSZEGO POLSKIEGO SATELITY NA ORBITĘ pn. LEM

 

Czy wraz z osadzeniem pierwszego polskiego satelity na orbicie okołoziemskiej możemy mówić, że polska jest w stanie uczestniczyć w programie podboju kosmosu?




Wieczór Dies Natalis Copernici 2014 poświęcony będzie polskim osiągnięciom ostatnich lat w dziedzinie badań kosmicznych, które ilustruje fakt udanego umieszczenia pierwszego polskiego satelity na orbicie okołoziemskiej w listopadzie ubiegłego roku.

Jako ciekawostka i magnes wieczoru będzie pokazany model polskiego satelity naukowego LEM, które posiada Centrum Badan Kosmicznych w Warszawie oraz prototyp wyrzutni, z której wystrzelony będzie satelita Heweliusz.

Prelegentem będzie Pan Tomasz Zawistowski dyrektor projektu BRITE. Pan Tomasz Zawistowski jest długoletnim pracownikiem Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA, w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Geneza programu BRITE związana jest z profesorem Sławomirem Rucińskim, polskim astronomem wykładającym na University of Toronto, który był autorem pomysłu, planu naukowego i planów konkretnej realizacji programu polskich satelitów badawczych. W chwili obecnej projekt BRITE-PL funkcjonuje na zasadzie odrębnej spółki finansowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Swój wkład w projekt ma również Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika.

Nazwę Lem oraz nazwę Heweliusz nadano dwóm satelitom w wyniku przeprowadzonego konkursu wśród internautów.

Dnia 21.11.2013 r., o godz. 8:10:11 czasu polskiego rosyjska rakieta Dniepr wyniosła na orbitę okołoziemską Pierwszego Polskiego Satelitę Naukowego BRITE-PL LEM. Rakieta Dniepr została wystrzelona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Za start rakiety odpowiadało Ministerstwo Obrony Rosji. Polski satelita BRITE-PL LEM został wystrzelony na podstawie kontraktu zawartego przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE za pośrednictwem Space Flight Laboratory (projektanta satelitów BRITE) i ukraińsko-rosyjskiej spółki Kosmotras. W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Drugi planowany satelita, Heweliusz, jest w dużej mierze dziełem polskich inżynierów, którzy zaprojektowali teleskop, układy zasilania, układ komunikacji, mechaniczny wysięgnik oraz dozymetr promieniowania. Pierwsza data startu Heweliusza na pokładzie rakiety Chang Zheng 4B planowana była na 30 grudnia 2013 r. z kosmodromu Taiyuan położonego na terenie Chin. Termin ten został przesunięty i w chwili obecnej planowany jest na tydzień po uroczystościach Dies Natalis Copernici 2014.
 

Koncert
 

Dopełnieniem wieczoru i dodatkowym magnesem będzie koncert w wykonaniu Wojciecha Konikiewicza  pt. Electronopolis – Muzyka Nowej Przestrzeni


Wojciech Konikiewicz należy do kręgu najbardziej interesujących osobowości twórczych: kompozytor muzyki jazzowej, współczesnej, filmowej, teatralnej i telewizyjnej- jest także pianistą, keyboardzistą, teoretykiem sztuki oraz animatorem wielu nowatorskich wydarzeń i projektów muzycznych. Początkowo, w latach 80-tych związał się z progresywnym, poszukującym nurtem polskiego jazzu współtworząc, prowadząc, bądź wspierając swoim udziałem m.in. Tie Break, Sesję Acoustic Action, Green Revolution, czy kultową orkiestrę Free Cooperation.
Od 1985 r. współpracuje z muzykami z kręgu czołowej, brytyjskiej grupy "Pinski Zoo" koncertując oraz nagrywając płyty w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wspierał czołówkę polskiego rocka – Ciechowski, Lipiński, Brylewski, Janerka, Waglewski, Staszczyk, Budzyński. Ma także na koncie współpracę z czołowymi muzykami brytyjskimi z kręgu rocka, reggae i ethno: Benjamin Zephaniah, J.J.Burnell (The Stranglers),Ian Paice (Deep Purple) i Asian Dub Foundation.

Począwszy od wczesnych lat osiemdziesiątych jego nazwisko kojarzone jest z progresywnym nurtem polskiego jazzu. Obecnie uprawia zarówno ten kierunek, jak i muzykę elektroniczną, eksperymentalną oraz współczesną. Tworzy ścieżki dźwiękowe do spektakli teatralnych, baletowych, pantomimy przede wszystkim zaś do filmów. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi reżyserami (m.in. Jerzy Domaradzki, Waldemar Szarek, Stefan Niedziałkowski, Rafał Wieczyński, Krzysztof Krauze, Olivier Gerard).

 

Źródło: "Dom Kopernika" Toruń

Na ilustracji: Plakat wydarzenia.
 

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Zapraszamy.

Reklama