Przejdź do treści

Dzisiaj w nocy zmiana czasu

Mamy ostatni weekend października, zatem w nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegarki przesuwamy o godzinę do tyłu.

W ostatnim okresie były podjęte prace ustawodawcze nad zniesieniem zmiany czasu w Polsce, ale nie zostały jak dotąd ukończone. Oprócz tego w Unii Europejskiej trwa dyskusja czy pozostawić zmianę czasu, czy z niej zrezygnować.

Na razie jednak zmiana czasu nadal obowiązuje i w nocy z 27 października na 28 października o godzinie 3.00 czas przesuwany do tyłu na godz 2.00. W ten sposób czas urzędowy w naszym kraju zmieni się z czasu wschodnioeuropejskiego (UTC+02:00), który obowiązuje u nas w okresie letnim, na czas środkowoeuropejski (UTC+01:00), powszechnie określany jako czas zimowy.

Warto wspomnieć, iż "geograficznie" prawie całe terytorium Polski leży w teoretycznej strefie czasu środkowoeuropejskiego. Oczywiście w praktyce, administracyjnie, strefa ta nie biegnie idealnie wzdłuż południków w pasie o szerokości 15 stopni, tylko ma różne odstępstwa związane z granicami krajów. Przykładowo prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej (nawet Hiszpania) stosują czas środkowoeuropejski jako czas zimowy.

Zmiana czasu to obecnie temat kontrowersyjny, są jej przeciwnicy, są też zwolennicy. Historycznie została wprowadzona na początku XX wieku. W Polsce występowała przejściowo już w okresie międzywojennym, natomiast na stałe "zadomowiła się" w 1977 roku.

Więcej informacji:

 

Na ilustracji:

Oficjalne strefy czasowe na świecie. Źródło: Wikipedia.