Przejdź do treści

Edukacyjna trasa „108 minut” została otwarta w Rzepienniku Biskupim

Szlak 108 minut

9 września 2021 r. w Rzepienniku Biskupim w powiecie tarnowskim w województwie małopolskim przy Obserwatorium Astronomicznym im. Królowej Jadwigi miało miejsce oficjalne otwarcie nowej trasy edukacyjnej (szlaku turystycznego) nazwanej „108 minut”. Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do pierwszego lotu Jurija Gagarina. Sama trasa pozwala poznać historię lotu w kosmos, który 60 lat temu odbył Jurij Gagarin.

Pomysł na szlak turystyczny „108 minut”, upamiętniający pierwszy lot człowieka w kosmos, narodził się 12 kwietnia 2021 r. w międzynarodowym dniu astronautyki w 60. rocznicę lotu Jurija Gagarina. Pomysłodawcą jest dr Bogdan Wszołek, właściciel pierwszego w Polsce prywatnego Obserwatorium Astronomicznego im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim w powiecie tarnowskim w województwie małopolskim. Miejscowość położona jest w dolinie potoku Rzepianki i na okolicznych wzniesieniach Pogórza Ciężkowickiego. Niedaleko obserwatorium znajduje się analogowy habitat kosmiczny stworzony przez dr Agatę Kołodziejczyk (córkę doktora) i Mateusza Harasymczuka, którzy w ramach Analog Astronaut Training Center organizują międzynarodowe symulacje misji kosmicznych, edukacyjne misje stratosferyczne i profesjonalne warsztaty rakietowe we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym. A teraz oferta „podkarpackiego centrum astro-kosmicznego” wzbogaciła się o pieszy kosmiczny szlak edukacyjny (trasę turystyczną) poświęcony pamięci Jurija Gagarina.

Oficjalna inauguracja nowej ścieżki odbyła się w czwartek 9 września o godz. 10:30. Uczestnicy rozpoczęli marszu o godz. 11:00, a zakończyli o godz. 12:48. Meta była w miejscu startu. Impreza był darmowa i otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Szlak, w większości na prywatnych gruntach prof. Bogdana Wszołka w Rzepienniku Biskupim, prowadzi przez urokliwe pagórki, lasy i pola Pogórza. Poznając historię pierwszego lotu kosmicznego, można dowiedzieć się też wielu innych rzeczy m.in. o prawach Keplera, o zasadach poruszania się planet czy zasadach lotu w kosmos, a także wykonać różne ćwiczenia, np. błędnika czy odporności na przeciążenia. A przy okazji podziwiać także widoki Tatr i Beskidów.  

Szlak pieszy zaczyna się i kończy przy Obserwatorium Astronomicznym, i przeznaczony jest przede wszystkim dla turystów, którzy mogą zatrzymać się co jakiś czas przy „stacjach kosmicznych” i dowiedzieć się co nieco o kosmosie. Wzdłuż trasy rozmieszczonych jest siedem „przystanków” z tablicami informacyjnymi w języku polskim i angielskim. Wszystkie tablice wraz z słupami przygotował osobiście prof. Bogdan Wszołek.

Organizatorzy szlaku kierują swoją ofertę nie tylko do grup szkolnych, ale także do rodzin czy grup przyjaciół. Miejsce dla samochodów osobowych znajduje się przy Gwiezdnym Domu, 200 metrów od Obserwatorium. Na miejsce można także dojechać busem, ale wtedy należy zaparkować przy drodze Turza-Sitnica i podejść pieszo 500 metrów. Przewodnikiem po szlaku będzie Piotr Firlej. Trasa zajmuje dokładnie 108 minut, czyli tyle co trwał lot Gagarina w kwietniu 1961 r.

Dr Bogdan Wszołek chce zaszczepić młodzieży pasję odkrywania kosmosu. Ma nadzieję, że dzięki temu co robi z rodziną, jakieś dziecko z Podkarpacia poleci w kosmos.

 

Źródło: Obserwatorium Astronomiczne im. Królowej Jadwigi, Gazeta Krakowska, Radio RDN

Paweł Z. Grochowalski

Foto: Profil FB OA Królowej Jadwigi

Reklama