Przejdź do treści

Falcon 9 umieszcza na orbicie kolejnego satelitę nawigacji GPS III

img

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę trzeciego satelitę nowej generacji GPS III.

Rakieta wystartowała 30 czerwca o 22:10 czasu polskiego ze stanowiska SLC-40 w Cape Canaveral. Lot przebiegł pomyślnie i około 90 minut od startu górny stopień rakiety wypuścił satelitę GPS III SV03 na wstępnej orbicie. Z niej - statek o własnym napędzie wejdzie na docelową średnią orbitę okołoziemską o wysokości 20 200 km.

Dolny stopień rakiety po wykonanej pracy powrócił na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce na Oceanie Atlantyckim. W locie wykorzystano nowy egzemplarz członu o nr. fabrycznym B1060. W misji udało się też wyłowić obie połówki osłony aerodynamicznej, która chroni ładunek w początkowej fazie lotu.

Wysłany we wtorek satelita to przedstawiciel 3. generacji systemu GPS. Satelita ma masę 4311 kg i bazuje na platformie satelitarnej A2100 firmy Lockheed Martin.

Amerykański system GPS jest rozwijany od lat 70. Sieć satelitów dostarcza sygnału pozycjonującego dla użytkowników wojskowych i cywilnych na całym świecie. Pełne działanie sieci zostało osiągnięte w 1995 r. Obecnie flotylla liczy 31 działających statków na sześciu płaszczyznach orbitalnych.

Satelity GPS serii III zaczęły być wynoszone w 2018 r. Nowa generacja charakteryzuje się poprawioną trzykrotnie dokładnością pozycjonowania, wydłużonym do 15 lat czasem użytkowania oraz transmisją nowego sygnału cywilnego L1C, który dostosowuje system GPS do współpracy z europejskim systemem Galileo czy chińskim Beidou.


Do tej pory wysłano 3 satelity GPS III:


Satelity GPS III buduje firma Lockheed Martin, która ma podpisany kontrakt z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych na 10 satelitów serii i później maksymalnie 22 ulepszone satelity serii 3F.

Kolejne 3 satelity GPS III polecą również na rakietach Falcon 9.

Teraz firma SpaceX może się skupić na przygotowaniach do misji rakiety Falcon 9 z kolejną serią satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Start ten jest przewidziany jeszcze na lipiec.

 

Na podstawie: SpaceX/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitą GPS III SV03. Źródło: SpaceX.

Reklama