Przejdź do treści

Falcon 9 umieszcza na orbicie południowokoreańskiego satelitę wojskowego ANASIS-II

img

Z kosmodromu w Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z południowokoreańskim wojskowym satelitą telekomunikacyjnym ANASIS-II.

Rakieta wystartowała ze stanowiska SLC-40 20 lipca o 23:30 czasu polskiego (17:30 czasu lokalnego). Do misji użyto dolnego stopnia B1056, który wykonał już jedną misję, wynosząc w kierunku ISS astronautów w historycznej misji załogowej Demo-2. To oznacza, że ten sam dolny stopień został wyremontowany i ponownie użyty w przeciągu 51 dni, co stanowi nowy rekord firmy SpaceX.

Cały lot przebiegł pomyślnie. Górny stopień rakiety Falcon 9 wykonał dwa planowe odpalenia, które umieściły ładunek na orbicie transferowej do pozycji geostacjonarnej (GTO). Dolny stopień po odłączeniu wrócił na Ziemię i wylądował o własnych silnikach na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


O ładunku

ANASIS-II to satelita dla wojska Korei Południowej, którego zadaniem będzie pośredniczenie w bezpieczniej komunikacji między jednostkami. Satelita bazuje na platformie firmy Airbus Eurostar E3000. Ze względu na wojskowy charakter misji, nieznane są szczegóły ładunków telekomunikacyjnych na satelicie ani jego masa.


Podsumowanie

Była to 48. udana misja rakiety orbitalnej w 2020 r. na świecie i 10. w tym roku misja orbitalna rakiety Falcon 9.

 

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją ANASIS-II. Źródło: SpaceX.

Reklama