Przejdź do treści

Inauguracja automatycznej sieci obserwacji z udziałem SOAR

SOAR Telescope

Nowy teleskop ma błyskawicznie reagować i śledzić na niebie obiekty szybkozmienne i zdarzenia przejściowe: wybuchy supernowych, zlewające się ze sobą gwiazdy i kosmiczne wybuchy w odległym Wszechświecie.

W nadchodzących latach astronomowie spodziewają się odkrycia milionów takich zmiennych zdarzeń astronomicznych, dokonywanych z pomocą nowych, bardziej czułych na nie teleskopów, takich jak na przykład Large Synoptic Survey Telescope (LSST). Aby jednak scharakteryzować te obiekty i lepiej je zrozumieć, należy je przede wszystkim obserwować z udziałem innych, bardzo różnych teleskopów, już wkrótce po ich odkryciu.

Celem umożliwienia współczesnej nauce sieci takiej światowej klasy teleskopów, do których można dodatkowo uzyskać dostęp za naciśnięciem jednego przycisku, cztery naziemne obserwatoria astronomiczne łączą teraz swe siły, tworząc Sieć Obserwatorów Zdarzeń Astronomicznych (AEON). W jej skład wchodzą Obserwatorium Las Cumbres (LCO), National Optical Astronomy Observatory (NOAO), National SOUND Telescope i Obserwatorium Gemini. Dzięki AEON astronomowie będą mogli automatycznie śledzić różne astronomiczne obiekty teleskopami o rozmiarach z zakresu od 0,4 do 8 metrów, obserwując je od światła UV aż do podczerwieni.

4,1-metrowy teleskop SOAR z Międzyamerykańskiego Obserwatorium Cerro Tololo jest pionierem całej sieci AEON. Niedawno zakończyła się pierwszą noc obserwacyjna z jego udziałem. Sieć obserwowała 10 różnych obiektów astronomicznych. Wyniki, które pokazują sukces w samym projekcie i dostępie do tak dużego teleskopu, wyznaczają początek nowego partnerstwa pomiędzy współcześnie czołowymi obserwatoriami astronomicznymi.

Przez 19 kolejnych nocy sieć ta będzie nadal przyglądać się młodym supernowym oraz obiektom NEO. SOAR to idealny test dla sieci AEON – znajduje się na tej samej górze, co teleskop LSST, a obsługujący go ludzie mają wieloletnie doświadczenie w zdalnych obserwacjach. Teleskop ma wiele innych dodatkowych instrumentów i został zaprojektowany w celu uzyskania najostrzejszych obrazów kosmosu, jakie technicznie da się otrzymywać z powierzchni Ziemi.

AEON to wysoce zautomatyzowany system obserwacji, który działa bez nadzoru człowieka i automatycznie generuje oraz uzupełnia o nowe dane dynamiczny i elastyczny harmonogram obserwacji – mniej więcej co 15 minut. Udana pierwsza noc obserwacji SOAR jest ważnym kamieniem milowym w procesie tworzenia sieci AEON i obejmowania nią także większych teleskopów, takich jak te z obserwatorium Gemini. Gemini, lider w elastycznych kolejkowych obserwacjach nieba, właśnie unowocześnia swój własny system obserwacyjny i będzie już wkrótce opierał się na pracach rozwijanych na potrzeby SOAR w celu utworzenia interfejsów i automatycznego harmonogramu obserwacji, który zwiększy możliwości instrumentów Gemini. Zdaniem naukowców opracowywane metody i techniki będzie można z czasem rozszerzyć na inne obserwatoria, w tym coraz potężniejsze obecne i przyszłe teleskopy.


Czytaj więcej

Źródło: noao.edu

Na zdjęciu: Teleskop Southern Astrophysical Research (SOAR), La Serena, Chile.

Reklama