Przejdź do treści

Indie wysyłają satelitę telekomunikacyjnego GSAT-9

Indie po raz drugi w tym roku wystrzeliły rakietę orbitalną. Indyjska GSLV Mk.II dostarczyła na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO) satelitę telekomunikacyjnego GSAT-9.

Rakieta podniosła się ze stanowiska startowego w Satish Dhawan na wschodnim wybrzeżu półwyspu indyjskiego o 13:27 polskiego czasu. Wyniesiony satelita GSAT-9 to ważący 2230 kg satelita telekomunikacyjny. Ma świadczyć usługę telewizji satelitarnej na terenie Indii i kilku sąsiadujących państw oraz rozszerzyć możliwości nawigacji lotniczej w indyjskiej przestrzeni powietrznej.

Statek posiada 12 transponderów pasma Ku oraz czwarte urządzenie rozszerzającej usługi GPS nawigacji GAGAN. GSAT-9 posiada napęd chemiczny, przeznaczony do wejścia na pozycję geostacjonarną 48E oraz napęd elektryczny, który będzie utrzymywał satelitę w tym położeniu. 
Start odbył się zgodnie z planem i po 17 minutach lotu ładunek opuścił rakietę. Był to drugi start indyjskiej rakiety w tym roku. Pierwszy w tym roku start odbył się w połowie lutego. Wtedy rakieta PSLV wyniosła rekordową liczbę satelitów standardu CubeSat oraz trzy większe satelity.

Indie planują w najbliższym czasie jeszcze dwie misje. Pod koniec maja PSLV ma wysłać kolejnego satelitę teledetekcyjnego CartoSat-2E wraz z satelitami dodatkowymi, a w czerwcu ma w pierwszym locie polecieć ciężka rakieta GSLV Mk.III. Jeżeli wszystko się powiedzie to do końca roku Indie wystrzelą jeszcze pięć rakiet PSLV i po raz pierwszy GSLV Mk.III. 

Źródło: SF101

Więcej informacji:

  • relacja z udanego startu (Spaceflight101)

Na zdjęciu: Rakieta GSLV w drodze na stanowisko startowe przed swoim 9. lotem. Źródło: ISRO.

Reklama