Przejdź do treści

Literatura a astronomia – wykład on-line

Prof. Jacek Krełowski

Zapraszamy na wykład on-line pt. „Literatura a astronomia”, w którym prelegent, prof. dr hab. Jacek Krełowski, przypomni polskie teksty literackie z XIX i XX wieku, które odnoszą się do zjawisk astronomicznych. Organizatorami są PTMA Toruń oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Prelegentem będzie znakomity toruński astrofizyk – prof. dr hab. Jacek Krełowski. W swej opowieści przypomni polskie teksty literackie z XIX i XX w., które odnoszą się do zjawisk astronomicznych. Udowodni, że ich autorzy posiadali niemałą wiedzę astronomiczną, a czasem niewiarygodną wręcz intuicję.

Prof. dr hab. Jacek Krełowski – astrofizyk od czasu studiów związany z Toruniem (Zakład Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej UMK), członek wielu prestiżowych towarzystw naukowych, stypendysta m.in. stypendiów Fulbrighta i Rockefellera. Zdobywca grantu Marii Curie, Doktor Honoris Causa Obserwatorium Ukraińskiej Akademii Nauk, współpracownik wielu ośrodków naukowych. Prowadził badania w Ameryce Północnej, Południowej i Europie.

Będzie to powtórzenie wykładu zorganizowanego przez PTMA Oddział w Toruniu w 2018 r. Zapoczątkował wtedy cykl wykładów z astronomii organizowanych przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Książnicy Kopernikańskiej.

Zapraszamy na facebookowy profil Książnicy Kopernikańskiej www.facebook.com/ksiaznicakopernikanska

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

 

Źródło: PTMA Toruń/Książnica Kopernikańska

 

Na zdjęciu:

Prof. Jacek Krełowski podczas wykładu. Fot.: Tomasz Dorawa/Książnica Kopernikańska w Toruniu

 

Reklama