Zespół studentów Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej poinformował na profilu misji PW-Sat2 o nowym terminie startu rakiety Falcon 9 z polskim satelitą na pokładzie – 28 listopada 2018 roku o godz. 19:32 CET.
Studenci SKA zapraszają do oglądania transmisji ze startu rakiety Falcon 9 na stronie www.spacex.com/webcast lub z zespołem PW-Sat2 z krużganków Aulii Głównej Politechniki Warszawskiej od 18:30 CET. Na to drugie wydarzenie na terenie PW należy zapisać się za pomocą formularza:https://goo.gl/forms/jQgZ1bEKf6P14KLW2.
Ponieważ terminy startów rakiet często ulegają zmianom, będziemy obserwować profil facebookowy PW-Sat2, na którym studenci podają informacje o wszelkich zmianach, i informować was na bieżąco.
Chociaż start misji się opóźnia, to członkowie SKA nie próżnują – przygotowali na stronie internetowej poświęconej satelicie PW-Sat2 pakiet zdjęć oraz filmy podsumowujące sześć lat pracy nad satelitą. Zapraszają nie tylko do ich oglądania, ale także do pobrania i wykorzystania w artykułach.
Jedenastoosobowy zespół PW-Sata2, który jest aktualnie w Kalifornii; członkowie SKA spotykają się z innymi młodymi ludźmi z różnych krajów, którzy także oczekują na wyniesienie ich satelitów rakietą Falcon 9. Studenci pochwalili się już, że nawiązują kontakty, które przydadzą się im w przyszłości. Nie tracą też nadziei na obejrzenie startu na żywo. Dzięki wsparciu polskiego konsulatu w Los Angeles mieli możliwość zwiedzania kalifornijskich uczelni. Odwiedzili m.in. siedzibę Caltechu (California Institute of Technology) oraz zwiedzali Occidental College.
W nagraniu wideo umieszczonym na profilu PW-Sata2 młodzi inżynierowie z Politechniki Warszawskiej złożyli podziękowania polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za dofinansowanie przelotu i pobytu dla pięciu osób z ich zespołu.
PW-Sat2 to czwarty polski satelita. Zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na rakiecie Falcon9 firmy SpaceX. Prace nad projektem satelity PW-Sat2 rozpoczęły się w 2013 roku w SKA przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Głównym celem PW-Sata2 jest przetestowanie technologii deorbitacji, czyli usunięcia satelity z orbity po zakończeniu jego misji. Sukces tego eksperymentu pozwoli na zastosowanie go w przyszłych misjach kosmicznych, a dzięki temu skuteczną walkę z problemem kosmicznych śmieci.
Autor: Paweł Z. Grochowalski
Źródło: strona PW-Sat2, profil fb PW-Sat2
Ilustracja: kadr z wideo zespołu PW-Sat2 w Kalifornii