Przejdź do treści

Polski satelita PW-Sat2 otworzy żagiel deorbitacyjny

img

Polski studencki satelita PW-Sat2 otworzy eksperymentalny żagiel deorbitacyjny już w sobotę, 29 grudnia. Będzie to ostatni eksperyment drugiego satelity studenckiego Politechniki Warszawskiej.

Zespół misji zdecydował o przyspieszonym rozpoczęciu eksperymentu otwarcia żagla deorbitacyjnego z uwagi na obawę uszkodzenia elektroniki satelity przez promieniowanie kosmiczne. Pierwsza próba nadania sygnału do rozłożenia żagla odbędzie się 29 grudnia. Oficjalnego potwierdzenia udanego otwarcia żagla możemy się spodziewać najwcześniej 2 stycznia 2019 roku.

PW-Sat2 to czwarty polski satelita. Został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 3 grudnia 2018 roku. Jest to już drugi satelita opracowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Do tej pory, przez cztery tygodnie pracy udało się zrealizować wszystkie zakładane dla satelity zadania. Pomyślnie przeprowadzono około 150 sesji komunikacyjnych z ładunkiem. Cała misja nie przebiega jednak bez problemów. Kontrolerzy misji trzykrotnie odnotowali zwarcia w elektronice pokładowej, będące najprawdopodobniej wynikiem przelotu przez anomalię południowoatlantycką.

27 grudnia polskiego satelitę minął śmieć kosmiczny. Szacunki na temat odległości wskazują, że satelita minął się z obiektem w odległości zaledwie 79 m.

Eksperyment żagla deorbitacyjnego ma zademonstrować jeden ze sposobów na skrócenie czasu przebywania satelity na orbicie po wykonanej misji. Żagiel ma powierzchnię około 4 m2 i znacząco zwiększy opór aerodynamiczny satelity po rozłożeniu. To powinno spowodować przyspieszone wyhamowanie satelity i obniżenie jego orbity.

Zespół misji ma nadzieję, że po udanym rozłożeniu żagla uda się uzyskać komunikację z satelitą i pobrać zdjęcia pokazujące rozłożony element. Może to być utrudnione z uwagi na to, że samo rozłożenie żagla wprowadzi satelitę w niekontrolowany obrót.

Źródło: FP Space

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Grafika ilustrująca rozłożony żagiel deorbitacyjny w satelicie PW-Sat2. Źródło: Zespół PW-Sat2.

 

Reklama