Przejdź do treści

"Obserwatorzy gwiazd" - nowa książka pod patronatem Uranii i Astronarium

Okładka książki "Obserwatorzy gwiazd"

"Zostań astronomką, mówili. Będziesz się dobrze bawić, mówili – mamrotałam do siebie. Porywy wiatru były tak silne, że budynek trząsł się w posadach, a ja zastanawiałam się, co mi strzeliło do głowy, że sama wybrałam dla siebie taką profesję. – Jak ja tu, do cholery, trafiłam?"

Emily Levesque

Powyższy cytat jest w pewnym sensie kwintesencją zarówno niezwykłej książki, jak i codziennej pracy współczesnych (i nie tylko) astronomów. Romantyczna wizja potarganego naukowca w białym fartuchu odczytującego w pospiechu wydruki wypluwane przez drukarkę i krzyczącego "Mamy kontakt!" albo w skupieniu patrzącego w niebo przez galileuszową lunetę ma niewiele wspólnego z tym, w jaki wygląda codzienność astronomów.

Książka jest pełna humoru, napisana w taki sposób, że czytelnik czuje jakby sam wjeżdżał czerwonym samochodzikiem do hawajskiego obserwatorium albo z zachwytem wyczekiwał sygnału o spadku prędkości wiatru w chilijskim obserwatorium podczas jedynych przyznanych mu dwóch nocy obserwacyjnych. Przy okazji poznaje też tajniki rejestracji obrazów nieba za pomocą szklanych płytek i skomplikowanych procedurach przekazywania informacji o najświeższych odkryciach astronomicznych.

Autorka, wykładowca astronomii na Uniwersytecie Waszyngtońskim, opowiada swoją historię fascynacji niebem oraz trudną drogę do bycia zawodowym astronomem, zabierając czytelnika w niezwykłą podróż po największych obserwatoriach na świecie.

"Obserwatorzy gwiazd" wydawnictwa CCPress to obowiązkowa lektura dla każdego, kogo niebo zachwyca i marzył lub nadal marzy o tym, żeby to właśnie astronomia była nie tylko jego pasją, ale też codzienną pracą.

Książka została objęta patronatem zarówno Uranii - Postępów Astronomii, jak i Astronarium, jest już dostępna w naszym sklepie.

Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Agnieszka Górska-Pukownik

Reklama