Przejdź do treści

Pierwszy morski start rakiety orbitalnej z Chin

img

5 czerwca br. Chiny przeprowadziły pierwszy start rakiety orbitalnej z platformy morskiej. Ze specjalnego statku ze stanowiskiem startowym z Morza Żółtego wystartowała rakieta Długi Marsz 11. W udanym locie wyniosła na orbitę 7 niewielkich ładunków.

Na szczycie rakiety umieszczono parę satelitów państwowej Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych CAST - ładunki to Bufeng-1A i Bufeng-1B przeznaczone do pomiarów wiatru przy powierzchni morza.

Innym wysłanym satelitą jest Cubesat standardu 6U Xiaoxiang-1-04 do obserwacji Ziemi, zbudowany przez firmę SpaceTY.

Kolejna para satelitów to Zhongdianwangtong-1A i 1B firmy Tianxiang do testów komunikacji międzysatelitarnej w paśmie Ka.

Na pokładzie rakiety zmieścił się też Jilin-1 03A - kolejny satelita komercyjnej sieci obserwacji Ziemi Jilin, produkowany w całości w Chinach, zdolny rejestrować obraz o rozdzielczości 1 m/px.

Ostatnim satelitą tego lotu był Tianqi-3 - eksperymentalny satelita telekomunikacyjny.

Podsumowanie

Był to 32. udany start rakiety orbitalnej w 2019 roku i pierwszy chiński lot po awarii rakiety Długi Marsz 4C 22 maja 2019 r., w której utracono satelitę teledetekcyjnego Yaogan 29. Chiny przeprowadziły w tym roku już 9 udanych startów orbitalnych - tyle samo co Stany Zjednoczone. Następny chiński start to będzie prawdopodobnie debiut rakiety prywatnego przedsiębiorstwa iSpace.

Źródło: NS/Xinhua

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 11 startująca z platformy morskiej. Źródło: Xinhua/Zhu Zheng.

Reklama