W tym roku liczba członków Międzynarodowej Unii Astronomicznej znacząco wzrosła. Organizacja poinformowała pod koniec września, że w trakcie sierpniowego Kongresu IAU w Honolulu przyjęto prawie 1200 osób, co zwiększyło łączną liczbę członków do prawie 12500.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna zrzesza zawodowych astronomów z całego świata. Aby móc zostać jej członkiem trzeba posiadać doktorat z astrofizyki lub pokrewnych dziedzin.
Angielska nazwa organizacji to International Astronomical Union (IAU). IAU istnieje od 1919 roku. Jej rolą jest promowanie rozwoju astronomii i współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. W ramach IAU działa 9 dywizji, podzielonych na 35 komisji dotyczących wszystkich aspektów astronomii, a także 20 grup roboczych i programowych. Co trzy lata organizowane są Kongresy IAU. Najbliższe odbędą się w 2018 roku w Wiedniu w Austrii oraz w 2021 roku w Pusan (Busan) w Korei Południowej.
IAU jako jedyna posiada prawo nadawania obiektom astronomicznym nazw uznawanych na całym świecie za oficjalne.
Polska jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej od 1922 roku. Aktualnie w szeregach tej organizacji zrzeszonych jest 162 polskich astronomów.
Więcej informacji:
Źródło: IAU
Na zdjęciu:
Ceremonia zamknięcia XXIX Kongresu IAU na Hawajach. Źródło: IAU/B. Tafreshi (twanight.org).