Przejdź do treści

Próbki z planetki wracają na Ziemię

 Asteroida Itokawa

Hayabusa japońskiej agencji JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) po raz drugi w ciągu swojej misji osiadł na planetce Itokawa i pobrał próbki z jej powierzchni.

Misja rozpoczęła się w maju 2003 roku w Kagoshima Space Center na południu Japonii. Od tamtego czasu pojawiło się wiele awarii, między innymi zbyt wczesne uwolnienie robota-lądownika Minerva podczas pierwszej próby lądowania na planetce. W końcu jednak doszło do kontrolowanego zbliżenia i pobrania materiału badawczego z powierzchni obiektu. Według najnowszych danych Itokawa mierzy 540 x 310 x 250 metrów i znajduje się w odległości około 300.000.000 km od Ziemi.

Podstawowym celem misji jest przetestowanie nowych, bardzo zaawansowanych technologii. Na pokładzie umieszczony został między innymi spektrometr rentgenowski, którego zadaniem jest identyfikacja najpowszechniej występujących na planetce pierwiastków i związków chemicznych. Dane te będą również wykorzystywane do porównań ze składami chemicznymi meteorytów z ziemskich kolekcji. Analiza materiału przywiezionego na naszą planetę pozwoli na lepsze zrozumienie chemicznych zjawisk i procesów jakie miały miejsce 5 miliardów lat temu, kiedy powstawał nasz Układ Słoneczny. Pod względem chemicznym planetki są skamielinami, niemal nietkniętymi pozostałościami z tamtego okresu.

Statek kosmiczny Hayabusa

Informacja o chemii i strukturze Itokawa zostanie również wykorzystana do opracowania skutecznej strategii działania w przypadku niebezpiecznie bliskiego przejścia tego typu obiektu od Ziemi.

Rozpoczął się już lot powrotny statku Hayabusa. W czerwcu 2007, na wysokości około 200.000 km kapsuła z próbkami zostanie odłączona, przejdzie przez atmosferę rozgrzewając się do temperatury 3000 stopni Celsjusza i wyląduje w Australii.

Kolejnym projektem japońskich naukowców jest wysłanie misji próbkującej do jądra komety. W fazie bardzo zaawansowanej jest również opracowanie technologii lądowania i pobierania materiału z co najmniej dwóch obiektów niebieskich w czasie trwania jednej misji.

 

 

Źródło: JAXA/ISAS | Karolina Wojtkowska

Na zdjęciu: Asteroida Itokawa

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama