Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 11 wynosi kolejne satelity obrazowania wideo Jilin

Niewielka rakieta szybkiego reagowania Długi Marsz 11 wystartowała w piątek z kosmodromu Jiuquan wynosząc pięć chińskich satelitów i jeden kanadyjski ładunek.

Czwarty w tym roku chiński start rakietowy odbył się z kosmodromu Jiuquan, położonego na pustyni Gobi. Lekka rakieta Długi Marsz 11 wystartowała o 5:12 rano polskiego czasu. Trzeci w historii lot rakiety, która zadebiutowała w 2015 roku przebiegł pomyślnie i wszystkie ładunki trafiły na docelowe orbity.

Coraz większa flotylla satelitów obserwacyjnych Jilin


Głównym ładunkiem wyniesionym w piątkowym locie była para komercyjnych satelitów wideo wysokiej rozdzielczości Jilin 1-07 i Jilin 1-08. Pierwsze satelity systemu poleciały w 2015 roku za pomocą rakiety Długi Marsz 2D. Wtedy na orbitę trafiła para satelitów wideo Jilin 1-01 i Jilin 1-02 oraz większy satelita obrazujący wysokiej rozdzielczości Jilin 1A.

Jilin 1-03 poleciał na debiutującej rakiecie Kuaizhou 1A w styczniu 2017 roku. W listopadzie ubiegłego roku wysłano rakietą Długi Marsz 6 kolejną trójkę: Jilin 1-04, Jilin 1-05 oraz Jilin 1-06.

Satelity Jilin 1 są wielkości 1,2 m na 1,1 m i ważą 95 kg lub 208 kg (zależnie od wersji). Są w stanie osiągać rozdzielczość 1,13 m na piksel i w jednej klatce mieszczą obszar 4,3 km na 2,4 km. Ostatecznie system składać się będzie z 16 satelitów, które umożliwią obserwację dowolnego celu na ZIemi z częstością co najmniej raz na 4 godziny.

Bardziej długofalowym celem będzie wypuszczenie w kosmos 60 satelitów, a w ostatniej fazie, która ma być zakończona w latach 30. aż 138 statków, dzięki którym, nad dowolnym punktem globu któryś z satelitów Jilin znajdować się będzie co 10 minut.

Pozostałe ładunki


Z satelitami Jilin podróżowały jeszcze cztery mniejsze statki. Jeden z nich to Zhou Enlai - mikrosatelita standardu CubeSat 2U, który jest edukacyjnym projektem, w którym brali udział uczniowie szkół prowincji Jangsu. Ważący 2,4 kg satelita został wyposażony w instrument optyczny i żagiel do przyspieszonej deorbitacji.

Na orbitę poleciał Xiaoxiang 2 - drugi z satelitów standardu CubeSat 6U projektu testującego technikę stabilizacji ładunku do zastosowań astronomicznych dla małych satelitów. Projekt rozwijany jest przez instytut Changsha Gaoxinqu Tianyi.

Ten sam instytut wysłał też w tym starcie satelitę QTT-1. Satelita standardu CubeSat 6U ma zamontowany sprzęt demonstrujący koncepcję zintegrowanego systemu nawigacyjnego i telekomunikacyjnego, który ma być operowany przez spółkę Full-chart Location Network.

Kanadyjski Kepler


Na rakiecie Długi Marsz 11 poleciał też pierwszy satelita kanadyjskiej firmy Kepler Communications. KIPP 1 jest demonstracyjnym ładunkiem, dzięki któremu przetestowane zostaną systemy przyszłej grupy satelitów telekomunikacyjnych, które mają służyć technologii internetu rzeczy i komunikacji międzysatelitarnej.

System może znaleźć zastosowanie w inteligentnym dostarczaniu towaru poprzez śledzenie milionów paczek różnych rozmiarów, nowoczesnym rolnictwie czy zarządzaniu transportem i monitoringiem miejskiej infrastruktury.

W początkowej fazie projektu po zademonstrowaniu możliwości, na orbitę trafi 10-15 satelitów standardu CubeSat, które stworzą szkielet szybkiej komunikacji na orbitach polarnych. Docelowo w przestrzeni wokół Ziemi ma znaleźć się sieć 120 niewielkich satelitów firmy.

Podsumowanie


Był to już czwarty start chińskiej rakiety w tym roku. Po raz trzeci w historii leciała lekka czterostopniowa rakieta na paliwo stałe Długi Marsz 11. Swój udany debiut zaliczyła w 2015 roku, a drugi lot przeprowadziła pod koniec 2016.
 

Źródło: Xinhua/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 11 wynosząca sześć satelitów na orbitę. Źródło: Xinhua/Yang Xiaobo.

Reklama