Przejdź do treści

Rakieta New Shepard wykonuje udany lot suborbitalny

img

Rakieta New Shepard firmy Blue Origin wykonała udany lot suborbitalny. Był to już 10. test systemu, który ma wkrótce zabierać turystów w krótkie podróże do granicy kosmosu.

Rakieta wystartowała ze stanowiska w West Texas o 16.05 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie. Kapsuła zamontowana na szczycie rakiety osiągnęła pułap 107 km. Rakieta po udanym locie powróciła i wylądowała w wyznaczonej strefie, a kapsuła przyziemiła na spadochronach po nieco ponad 10 minutach.


Film ze startu. Źródło: Blue Origin.

W statku, który został wyniesiony w lot suborbitalny umieszczono eksperymenty naukowe, w tym serię badań programu Flight Opportunities od NASA. Ładunki zabrane w locie testowym w ramach programu NASA to:

  • Modal Propellant Gauging - eksperyment pomiaru poziomu paliwa w warunkach mikrograwitacji.
  • Vibration Isolation Platform - testowa platforma do izolacji ładunku od wibracji występujących podczas startu rakiety.
  • EM Field - eksperyment obserwacji pól elektromagnetycznych na Ziemi.
  • Flow Boiling in Microgap Coolers - test technik chłodzenia elektroniki.
  • Zero-Gravity Green Propellant Management Technology - test ekologicznego paliwa AFM-315E, które może być w przyszłości wykorzystane w statkach kosmicznych i zastąpić wykorzystywaną teraz powszechnie hydrazynę.
  • COLLIDE - eksperyment badający zachowanie drobin kurzu po kontakcie z powierzchnią statku kosmicznego.
  • CORE - badanie pobrania i analizy próbek materiału w warunkach mikrograwitacji.
  • Validating Telemetric Imaging Hardware for Crew-Assisted and Crew-Autonomous Biological Imaging in Suborbital Applications - testowanie sprzętu do eksperymentów biologicznych podczas misji kosmicznych.

Był to już 10. test systemu New Shepard i 4. korzystający z najnowszego egzemplarza rakiety i kapsuły. Czwarta rakieta, przeznaczona do pierwszych lotów z ludźmi na pokładzie jest już przygotowywana do lotu.

Źródło: Blue Origin/NS/SN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta New Shepard po udanym lądowaniu. Źródło: Blue Origin.

Reklama