Przejdź do treści

Rakieta Perun osiągnęła pułap 22 kilometrów

Rakieta perun i szefostwo firmy SpaceForest

W środę 21 czerwca na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce miała miejsce próba pierwszego lotu suborbitalnej rakiety Perun firmy SpaceForest na wysokość 50 kilometrów. Po osiągnięciu pułapu 22 kilometrów firma zdecydowała się przetestować procedurę przerywania misji, która zadziałała bez zarzutu. Kolejny start rakiety przewidziany jest na jesień.

21 czerwca 2023 roku chwilę po godz. 19:00 gdyńska firma SpaceForest wykonała trzeci test rakiety Perun, a zarazem jej pierwszy lot z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Start przebiegł pomyślnie, zadziałał system sterowania, a przez cały czas lotu była utrzymywana łączność i kontrola nad rakietą. Po osiągnięciu pułapu 22 kilometrów zespół startowy zdecydował przetestować procedurę przerywania misji, która zadziałała bez zarzutu. Obie części rakiety opadły spokojnie na spadochronach do wody, skąd zostały podjęte przez kuter. Odzyskano wszystkie ładunki zabrane w tym locie na pokład Peruna, wśród których znalazły się m.in. najnowsza książka autorstwa Jacka Bartosiaka „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem” podpisana przez autora podczas wizyty w firmie SpaceForest. Egzemplarz książki został przekazany na licytację, której beneficjentem będzie Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR). Cena wywoławcza to 22 złote, a licytacja kończy się w poniedziałek 17 lipca o godzinie 21:06.

Firma SpaceForest jest zadowolona z próby startu, i to pomimo nieosiągnięcia zakładanego pułapu. Aktualnie analizowane są dane i dokonywana jest inspekcja rakiety. Ponadto prowadzone są przygotowania do kolejnego lotu, który ma odbyć się jesienią, prawdopodobnie w październiku.

Zgodnie z polityką firmy SpaceForest rakieta Perun ma odbywać loty komercyjne już w roku 2024. Przewiduje się, że będzie mogła wynosić pięćdziesięciokilogramowy ładunek (np. minisatelitę) w kosmos na wysokość 150 kilometrów, czyli już poza linię Kármána.

Suborbitalna rakieta Perun (imię słowiańskiego boga grzmotów i piorunów – przyp. red.) ma 11,5 metra wysokości i waży niespełna tonę. Zasilana jest silnikiem hybrydowym, w którym paliwem jest wosk parafinowy, a utleniaczem ciekły podtlenek azotu. Oba składniki są przyjazne dla środowiska.

25 stycznia 2020 roku na poligonie w Drawsku Pomorskim został przeprowadzony udany test pełnowymiarowej wersji rakiety. Perun osiągnął wówczas pułap 9750 metrów i zrealizował wszystkie zamierzone cele.

Natomiast pod koniec lutego 2023 roku na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce firma SpaceForest przećwiczyła procedury przedstartowe rakiety Perun. To był ostatni sprawdzian przed pierwszym lotem przygotowawczym o niższym pułapie, który pierwotnie zaplanowany był na wiosnę, ale odbył się w pierwszy kalendarzowy dzień lata.

Po udanym locie firma SpaceForest przygotowała naszywki z wizerunkiem rakiety Perun i napisem „Ustka lot nr 1 2023”. 7 lipca zostały one rozesłane po Polsce (i nie tylko), aby zagościć na plecakach, kurtkach i półkach sympatyków rakiety Perun.

Tu dostępny jest film ze startu rakiety. I jeszcze jeden film pokazujący przygotowania do startu, start i odzyskanie rakiety.

 

Źródło: SpaceForest

Autor: Paweł Z. Grochowalski

Reklama