Przejdź do treści

Rakieta Vega umieściła na orbicie włoskiego satelitę obserwacyjnego PRISMA

img

Rakieta Vega wyniosła na orbitę włoski ładunek obserwacyjny.

Z Gujany Francuskiej wystartowała europejska rakieta Vega z włoskim wielospektralnym satelitą obrazującym dla rządu PRISMA. Lot rozpoczął się 22 marca o 2.30 w nocy (czasu polskiego). Po 54 minutach rakieta wypuściła prawidłowo satelitę na heliosynchronicznej orbicie o wysokości 615 km.


Skrót z misji. Żródło: Arianespace.

PRISMA to ważący 879 kg satelita obserwacyjny, będący w stanie obrazować Ziemię w rozdzielczości do 30 m/px w pasmach światła widzialnego, bliskiej i krótkofalowej podczerwieni. Statek posiada też sprzęt do obrazowania panchromatycznego w wyższej rozdzielczości, wynoszącej 5 m/px.

Satelita ma służyć do obserwacji środowiska naturalnego, monitorowania użycia lądów, zarządzania naturalnymi zasobami.

Wysłany statek posiada panele słoneczne do dostarczenia energii elektrycznej, silniczki hydrazynowe do operacji na orbicie. Planowany czas działania satelity to 5 lat.

Satelitę zbudowało konsorcjum firm, dowodzonych przez OHB Italia SpA oraz LEONARDO SpA. OHB Italia przewodziło w budowie platformy satelitarnej, wykonywało integrację i testowanie ładunku misji. LEONARDO było odpowiedzialne za ładunek użyteczny, czyli urządzenia optyczne.

Był to pierwszy z czterech planowanych lotów rakiety Vega w tym roku. Firma Arianespace, która jest operatorem tej rakiety, będzie teraz przygotowywać się do wystrzelenia europejskiej wersji rakiety Sojuz. Ten lot planowany jest już na 4 kwietnia.

Źródło: Arianespace

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Vega startująca z kosmodromu w Gujanie Francuskiej z satelitą PRISMA. Źródło: Arianespace.
 

Reklama