Przejdź do treści

Rakietoplan Virgin Galactic coraz bliżej granicy kosmosu

Rakietoplan VSS Unity firmy Virgin Galactic osiągnął kolejny rekord wysokości w teście rakietowym. Pojazd ma być w przyszłości wykorzystywany do wynoszenia turystów w loty do granicy kosmosu.

Czwartkowy lot był trzecim testem rakietoplanu z uruchomionym napędem. Po wypuszczeniu statku przez samolot-matkę VMS Eve, pojazd uruchomił swój napęd rakietowy na rekordowy czas 42 sekund. To pozwoliło mu osiągnąć prędkość 2,47 Mach. W najwyższym punkcie Unity znalazł się na wysokości ponad 50 km.

Po locie dryfowym rozpoczęła się procedura powrotu atmosferycznego. Statek wylądował bezpiecznie po przeprowadzonym teście w porcie kosmicznym Mojave Air and Space Port.


Relacja z lipcowego testu. Źródło: Virgin Galactic.

Virgin Galactic - firma, która jako pierwsza miała oferować loty do granic atmosfery, rozwija swoje systemy od kilkunastu lat. Niestety w 2014 roku program testów został przerwany z powodu katastrofy podczas jednego z lotów z uruchomionym napędem. Zginął wtedy jeden z pilotów testowych, a drugi odniósł ciężkie obrażenia.

Teraz Virgin Galactic jest na dobrej drodze do realizacji swojego celu - sprzedaży usługi turystycznych lotów suborbitalnych. O postępach firmy najlepiej świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy przeprowadzono trzy testy napędowe - każdy z dłuższym uruchomieniem silnika i wyższymi osiąganymi prędkościami.

Przeczytaj naszą relację z kwietniowego testu

Nie wiemy jeszcze ile testów firma chce przeprowadzić przed rozpoczęciem komercyjnej działalności, ani kiedy będzie następny test systemu.

Źródło: NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakietoplan VSS Unity podczas lipcowego testu z uruchomionym napędem. Źródło: Virgin Galactic.

 

Reklama