Przejdź do treści

Smok-Kopernik pojawi się w Krakowie

Smok-Kopernik - rzeźba

W ramach realizacji projektu budżetu obywatelskiego na krakowskich ulicach pojawią się figurki smoków z kodem QR, które pozwolą zapoznać się z kryjącą się za danym smokiem ciekawostką. Wśród stada smoków ciekawie zapowiadają się Smok-Kopernik, Smok-Metrolog czy Smok-Geodeta.

Już za kilka dni w Krakowie pojawią się na ulicach miasta pierwsze smoki odlane z brązu w ramach realizacji projektu budżetu obywatelskiego pt. Smok co krok, czyli smoczy szlak na wzór wrocławskich krasnali.

Projekt powstał dzięki współpracy Mariusza Meusa – znanego wszystkim jako #PanPołudnik – i Anny Jakubiak – pomysłodawczyni projektu obywatelskiego. Krakowianie przegłosowali realizację tego projektu, i dzięki temu w kilku dzielnicach miasta Krakowa pojawią się nowe atrakcje turystyczne – figurki smoków odlane z brązu.  

Smoki przybywają do Krakowa, by wraz z swoim sławnym przodkiem – Smokiem Wawelskim – zadbać o promocję nieoczywistych atrakcji swojego miasta! A #PanPołudnik szczególnie cieszy się z obecności smoków związanych z astronomią i geodezją krakowską.

Jeszcze w listopadzie 2023 r. pojawi się Smok-Geodeta przy Szkole Podstawowej nr 29 na ul. Dembowskiego na Krzemionkach Podgórskich. Dawniej w tym miejscu stała mira południka krakowskiego – który zostanie oznaczony nieopodal, na chodniku – a smok ustawiony przed wejściem do szkoły, będzie przypominał o historii "polskiego Greenwich".

Już w przyszłym roku do grona smoków dołączą kolejne, w tym Smok-Metrolog oraz Smok-Kopernik.

Smok-Kopernik stanie na wprost obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Śniadeckiego, na ulicy Kopernika. Jego zadaniem będzie przybliżenie historii astronomii krakowskiej, m.in. osoby Mikołaja Kopernika oraz południka krakowskiego.

Natomiast smok z linijką stanie przy kościele Św. Mikołaja na ul. Kopernika, aby uczcić Stanisława Pudłowskiego, który w budynkach probostwa urządził pracownię fizyczną, w której to w 1640 narodził się pierwowzór metra – naturalnie definiowanej jednostki długości.

Projekt „Smok co krok…” jest przedsięwzięciem artystycznym i promocyjnym skierowanym zarówno do mieszkańców miasta Krakowa, jak i turystów. Smoczy szlak spacerowy ma promować turystykę familijną. Zwiedzanie Krakowa ma stać się magiczną przygodą integrującą rodziny i budującą emocjonalny związek wśród najmłodszych mieszkańców z miastem. Poszukiwanie smoków to świetna sprawa. To prawie jak szukanie skarbów czy zabawa w chowanego. Wspomnienia na długi czas gwarantowane.

Na początek przewiduje się stworzenie 30 sztuk rzeźb smoków odlanych z brązu, które będą ukryte w ciekawych i często odwiedzanych miejscach. Głownie będą znajdować się na terenach zielonych tj: Planty, Bulwary Wiślane, Błonia, Park Krakowski, Park Jordana czy Park Bednarskiego. Proponuję utworzenie kilku tras spacerowych tj. Stare Miasto-Kazimierz, Stare Miasto-Podgórze; Stare Miasto – Nowa Huta; Stare Miasto-Krowodrza, które zostaną oznaczone na specjalnych smokowych mapach.

Rzeźba smoka ma mieć wesołą osobowość i nawiązywać wyglądem do charakteru miejsca i tak na przykład w przeróżnych zakamarkach moglibyśmy znaleźć: Smoka rolkarza przy Błoniach; Smoka Krakowiaka w czapce Krakowiaka przy Muzeum Narodowym, Smok z owieczką; Smoka w przebraniu króla przy Bulwarach Wiślanych, Smoka z obwarzankiem przy Sukiennicach, Smoka Hejnalistę; Smoka malarza w parku Wyspiańskiego, Smoka Lajkonika itp.

Kraków zyska wyjątkową atrakcję, gdyż oprócz sympatycznych i oryginalnych figurek smoków, dzięki umieszczonym na nich kodom QR, mieszkańcy miasta oraz turyści zapoznają się z kryjąca się za danym smokiem ciekawostką. Dodatkowo powstaną szlaki edukacyjne, prowadzące tropem nieoczywistych historii krakowskich, których ambasadorami staną się figurki smoków.

Uzupełnieniem projektu ma być stworzenie smokom strony internetowej, która zawierałaby mapę poszukiwaczy smoków, informację o rzeźbach, smokowe wieści, gry i zabawy, a także bajki związane z tą tematyką.

Źródło: Mariusz Meus / Honorowy Południk Krakowski, Budżet Obywatelski Miasta Krakowa

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Reklama