Przejdź do treści

Starty rakiet orbitalnych w intensywnej końcówce listopada

img

Między 25 a 27 listopada przeprowadzono cztery starty rakiet orbitalnych z czterech różnych ośrodków rakietowych. Na orbitę trafił tajny rosyjski satelita wojskowy, komercyjne satelity telekomunikacyjne oraz satelity obserwacji Ziemi.

Kosmos 2542

25 listopada z kosmodromu Plesieck na północ od Moskwy wystartowała rakieta Sojuz 2.1v z tajnym ładunkiem wojskowym o oznaczeniu Kosmos 2542. O wysłanym w misji satelicie wiadomo niewiele z oficjalnych informacji. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało tylko w komunikacie, że statek będzie monitorował stan innych rosyjskich satelitów, co sugeruje, że może chodzić o misje zwiadu kosmicznego. Satelita trafił na orbitę polarną o inklinacji 98 stopni i apogeum 855 km.

TIBA 1 i Inmarsat GX 5

26 listopada ze stanowiska w kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała europejska rakieta Ariane 5. Na jej pokładzie znalazła się para satelitów telekomunikacyjnych: pierwszy satelita komunikacyjny dla wojsk Egiptu TIBA 1 oraz piąty satelita sieci Global Xpress firmy Inmarsat.


Relacja ze startu. Źródło: Arianespace.

TIBA 1 to ważący 5,6 t satelita telekomunikacyjny zbudowany przez firmy Airbus Defence and Space oraz Thale Alenia Space dla rządu Egiptu, na mocy umowy z Francją. Satelita będzie nadawał w paśmie Ka i będzie wykorzystywany zarówno przez wojsko egipskie jak i do celów cywilnych. Trafi na orbitę geostacjonarną, na pozycję 35,5 E.

Inmarsat GX5 to już piąty satelita sieci Global Express, zbudowanej przez brytyjską firmę Inmarsat. Statek waży 4 t i został zbudowany przez Thales Alenia Space. Sieć Global Express udostępnia usługi dostępu do Internetu dla samolotów liniowych i odrzutowców biznesowych, statków morskich i użytkowników lądowych w tym żołnierzy amerykańskich. GX5 “zaparkuje” na orbicie geostacjonarnej na pozycji 11 E. Jego anteny będą nadawać w paśmie Ka. PIerwsze cztery statki systemu trafiły na orbitę w latach 2013-2017.

Cartosat 3, Flock 4p i Meshbed

W kolejnym dniu, 27 listopada został przeprowadzony start indyjskiej rakiety PSLV-XL z kosmodromu Satish Dhawan. Rakieta wyniosła na orbitę indyjskiego satelitę obserwacyjnego Cartosat 3 i 13 nanosatelitów standardu CubeSat..

Cartosat-3 to nowa seria satelitów, mających zastąpić poprzednią generację Cartosat-2. Wysłany w listopadzie satelita ma masę 1,6 t i został wyposażony w aparaturę obrazującą panchromatycznie, w kolorze i podczerwieni. Czarno-białe obrazy mają osiągać rozdzielczości 25 cm/px, a kolorowe do 1 m/px. Kolejne satelity nowej generacji (Cartosat 3A i 3B) mają zostać wysłane już w 2020 r.

Z głównym ładunkiem indyjskiej rakiety leciało też 12 nanosatelitów standardu CubeSat 3U Flock 4p amerykańskiej firmy Planet Labs - właściciela największej flotylli satelitów obrazujących Ziemię. Flock 4p to już druga wysłana w tym roku grupa statków 4. generacji sieci. Planet Lab wysłał już ponad 300 satelitów swojej sieci.

Ostatnim satelitą tej misji był Meshbed. To również nanosatelita standardu CubeSat 3U, zbudowany przez firmy Analytical Space Incorporated i MITRE. Satelita będzie demonstratorem technologii antenowej Frequency-Scaled Ultrawide Spectrum Element (FUSE) opracowanej przez firmę MITRE.

Gaofen 12

27 listopada z kosmodromu Taiyuan w Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 4C z satelitą radarowej obserwacji Ziemi przeznaczenia cywilnego Gaofen 12. Satelita trafił na polarną orbitę o wysokości 600 km.

Podsumowanie

Tradycyjnie pod koniec roku trwa intensywny okres startów rakiet orbitalnych. W samym listopadzie przeprowadzono 12 udanych lotów. Na grudzień zapowiadana jest podobna liczba startów. Na początku miesiąca powinny wystartować rakiety Electron i Sojuz 2.1b. 4 grudnia planowana jest misja zaopatrzeniowa statku Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na podstawie: Arianespace/SN/NSF/Inmarsat

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 startująca z satelitami TIBO 1 i Inmarsat GX 5. Źródło: Arianespace.
 

Reklama