Przejdź do treści

Trzech astronautów poleciało na stację ISS w statku Sojuz MS-18

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem załogowym Sojuz MS-18 na jej szczycie. Trzech astronautów poleciało do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by wziąć udział w Ekspedycjach 64 i 65.

Start został przeprowadzony 9 kwietnia 2021 r. ze stanowiska 31/6 na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Rakieta uruchomiła silniki o 9.42 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i po 8 minutach i 59 sekundach od startu trzeci stopień rakiety Sojuz wypuścił statek z astronautami na wstępnej orbicie okołoziemskiej o wymiarach 200 x 242 km.

Statek podróżuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po szybkiej trajektorii. Operacja dostosowania orbity, zbliżenia i dokowania do stacji powinna zająć dwie orbity czyli około 3,5 h. W tym czasie Sojuz MS-18 wykona automatycznie trzy duże manewry.

Na stację ISS polecieli w tej misji:

Oleg Nowicki (dowódca statku Sojuz MS-18). Jest to rosyjski weteran misji kosmicznych, będzie to dla niego trzecia misja do ISS. Brał udział w lotach Sojuz TMA-06M i Sojuz MS-03, spędzając łącznie 340 dni w przestrzeni kosmicznej. Kosmonautą został w 2007 roku, wcześniej był pilotem wojskowym i dowódcą eskadry powietrznej w rosyjskiej armii. Nalatał 700 godzin, w tym dużą część odrzutowcami Su-25 i L-39 Albatros.

Piotr Dubrow (inżynier lotu statku Sojuz MS-18). Będzie to dla niego pierwszy lot na orbitę. Przed dołączeniem do korpusu astronautów pracował jako inżynier oprogramowania, na kosmonautę został wybrany w 2014 roku. Poza pracą pasjonuje się skokami spadochronowymi - wykonał ich ponad 500 i brał udział w Mistrzostwach Rosji w grupowych akrobacjach spadochronowych.

Mark Vande Hei (inżynier lotu statku Sojuz MS-18). Amerykański astronauta, dla którego będzie to drugi lot kosmiczny. Brał wcześniej udział w trwającej 168 dni misji Sojuz MS-06. Ukończył studia fizyki stosowanej i dołączył do amerykańskiej armii jako inżynier operacji bojowych. W NASA pracował jako komunikator załogi (CAPCOM), a na astronautę został wybrany w 2009 roku.

Przybyli astronauci dołączają do obecnej na stacji siódemki: Sergieja Ryżikowa, Sergieja Kud-Swerczkowa (obaj Rosja), Kate Rubins, Shannon Walker, Victora Glover i Mike'a Hopkinsa (wszyscy USA) oraz Soichi Noguchi (Japonia). Obłożenie stacji wynoszące 10 osób potrwa tylko kilka dni. Już 17 kwietnia na Ziemie mają wrócić astronauci biorący udział w locie Sojuz MS-17, a 28 kwietnia czwórka, która poleciała na stację w statku Crew Dragon w ramach misji Crew-1.
 

Przeczytaj też: Marzec 2021 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Na ISS kwiecień 2021 r. to bardzo intensywny czas pod względem rotacji załóg. Już 22 kwietnia do stacji poleci kolejny statek Crew Dragon z czwórką astronautów misji Crew-2.


Przygotowania do przyłączenia modułu MLM Nauka

Rosyjscy kosmonauci, którzy przylatują teraz w statku Sojuz MS-18 na stację będą mieli ręce pełne roboty. W najbliższych miesiącach planowane jest usunięcie z rosyjskiej części kompleksu modułu Pirs, a w wakacje do ISS przyleci nowy rosyjski moduł badawczy MLM Nauka. Zadaniem rosyjskiej załogi będzie przyłączenie modułu i wykonanie kilkunastu spacerów kosmicznych integrujących nowy moduł z systemami stacji.

 


Przeczytaj więcej o module MLM Nauka i jego przygotowaniach do lotu


 

Podsumowanie

Był to pierwszy kosmiczny lot załogowy i 29. ogólnie udany lot rakiety orbitalnej w 2021 roku. W tym roku planowanych jest aż 9 misji załogowych: loty amerykańskie i rosyjskie do ISS, komercyjna misja Inspiration4 od SpaceX oraz loty budujące Chińską Stację Kosmiczną.

 

 

 

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/NASA/NSF

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem Sojuz MS-18 startująca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Źródło: NASA TV.


 

Reklama