Przejdź do treści

Udany start i dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statku Sojuz MS-12

img

Rakieta Sojuz FG wyniosła załogową kapsułę Sojuz MS-12 w drogę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek z trzema osobami na pokładzie zadokował już do stacji.

Start rakiety nastąpił z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. 14 marca 2019 r. o godzinie 20:14 polskiego czasu rakieta wzniosła się nad stanowisko startowe. Lot przebiegł pomyślnie, a po wypuszczeniu statek Sojuz MS zbliżał się do stacji w szybkim trybie i już po sześciu godzinach, o 2:01 zadokował do kompleksu orbitalnego.

W ramach misji Sojuz MS-12 do stacji przyleciało trzech astronautów: Nick Hague, Christina Koch (oboje USA) oraz Aleksiej Owczynin (Rosja). Dla Owczynina i Hague był to drugi lot Sojuzem w ostatnich miesiącach. W październiku brali oni udział w awarii rakiety podczas misji Sojuz MS-10.

Dla Aleksieja Owczynina jest to drugi pobyt na orbicie. Dla Hague i Koch to pierwsza misja orbitalna.

Od teraz załoga stacji ISS wraca do sześcioosobowego składu. Przed zespołem sporo pracy. Na najbliższe tygodnie zaplanowano trzy spacery kosmiczne. Na stacji występuje też napięty harmonogram prac badawczych.

Trójka, która witała nową załogę: Kononenko, Saint-Jacques oraz McClain powrócą na Ziemię 25 czerwca. 2 lipca planowany jest przylot nowej trójki w ramach misji Sojuz MS-13. Będzie to na razie ostatni zakontraktowany lot amerykańskich astronautów na pokładzie rosyjskiego statku. Jeżeli nie będzie żadnych przesunięć, to jeszcze w lipcu do stacji powinni przybyć pierwsi astronauci w amerykańskim statku Crew Dragon. Owczynin, Hague i Koch spędzą na orbicie 204 dni, ich powrót planowany jest na 3 października.

Więcej informacji:

​​​​​​​Źródło: NASA

 

Na zdjęciu: Start rakiety Sojuz FG z misją załogową Sojuz MS-12. Źródło: NASA/Bill Ingalls.