Przejdź do treści

Ukazał się podwójny numer Uranii

Urania nr 3-4/2022

„Urania” nr 3–4/2022 to podwójny numer o większej objętości. Upadek Rosji w kosmosie? Superjasne źródła promieniowania. Astronomia przyszłości. To tylko kilka z ciekawych tematów, które opisujemy.

Najnowszy numer „Uranii” ma zwiększoną liczbę stron i podwójną numerację 3–4/2022. Dzięki temu nadrobimy opóźnienie czasopisma. Kolejny numer 5/2022 ukaże się we wrześniu, gdy będziemy świętować stulecie czasopisma. Już teraz zapraszamy na spotkanie z redakcją w Toruniu 23 i 24 września 2022 roku (zobacz szczegóły i formularz rejestracyjny).

Urania nr 3–4/2022 została wczoraj wysłana do prenumeratorów, wkrótce powinna być też dostępna w punktach sprzedaży. Można ją także zamówić w naszym sklepie internetowym.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała olbrzymie zmiany w międzynarodowej współpracy w kosmosie. Wiele krajów wstrzymało lub całkowicie zerwało współpracę z Rosją w tej dziedzinie. W artykule opisujemy, jak obecnie wygląda sytuacja i jakie możliwości ma obecnie Rosja w eksploracji i badaniach kosmosu.

Drugi z tematów z okładki dotyczy ultrajasnych źródeł rentgenowskich (ultraluminous X-ray sources – ULX). To jeden z najbardziej spektakularnych rodzajów układów podwójnych. Jak wyglądają? Jak działają? Czy mogą stanowić brakujące ogniwo między gwiazdowymi i supermasywnymi czarnymi dziurami? A może tylko udają tak jasne obiekty?

Ciekawym tematem są też sposoby zmiany trajektorii przez planetoidy. 26 września 2022 roku ma nastąpić uderzenie 550-kilogramowej sondy w księżyc planetoidy Didymos. Piszemy więcej o tym temacie.

Kontynuujemy cykl „Astronomia przyszłości: przewidywania i nadzieje”, w którym naukowcy próbują przewidzieć, jak będzie wyglądała astronomia przyszłości. Z kolei historii (ale może i teraźniejszości?) dotyczy artykuł o sekstantach. O sztuce astronawigacji przy ich pomocy pisze kapitan żeglugi wielkiej Józef Gawłowicz.

„Przeczytane w Nature i Science” to tytuł stałego działu, w którym opisujemy wyniki przedstawione w publikacjach z najnowszych numerów tych prestiżowych czasopism. Tym razem tematem będą dawne gwiazdy.

Publikujemy kolejne opowiadanie nadesłane na konkurs „Nowe Dzienniki Gwiazdowe” na twórczość science-fiction inspirowaną polskimi badaniami naukowymi. Przy okazji przypominamy, że konkurs nada trwa i można nadsyłać prace. Najlepsze opublikujemy na łamach „Uranii”.

Ten numer „Uranii” poszedł do druku jeszcze przed pokazaniem przez NASA pierwszych naukowych zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – ale w numerze mamy kącik poświęcony temu teleskopowi.

Piszemy też oczywiście o ciekawostkach i najnowszych odkryciach w badaniach kosmosu, zarówno o tych najgłośniejszych, jak i mniej znanych. Kontynuujemy też stałe działy, takie jak Errare humanum est (błędy i pomyłki), Astropodróże, Czytelnicy obserwują, Biblioteka Uranii, Cyrqlarz, Proxima, Komeciarz, Kącik olimpijczyka czy Kalendarzyk astronomiczny.

Więcej informacji:

 

Reklama