Przejdź do treści

University of Warsaw Rover Team na podium Canadian International Rover Challenge

University of Warsaw Rover Team w Kanadzie

W dniach 9-13 sierpnia 2019 roku w Kanadzie odbyła się kanadyjska edycja międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich – Canadian International Rover Challenge. Drużyna University of Warsaw Rover Team zajęła III miejsce.

Drużyna University of Warsaw Rover Team w składzie: Fryderyk Gromadka (Wydział Geologii), Michał Wiatrowski (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki), Kacper Oreszczuk oraz Mateusz Raczyński (Wydział Fizyki) zajęła 3 miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Canadian International Rover Challenge.

W finałach, które odbyły się w dniach 9-13 sierpnia, w miejscowości Drumheller (odległej około 100km od Calgary) w Kanadzie wzięło udział 12 studenckich zespołów, w tym dwa z Polski: University of Warsaw Rover Team oraz Projekt Scorpio.

I miejsce zdobył zespół z Oregon State University (USA) z łazikiem OSURC Mars Rover (267 pkt.). Miejsce II przypadło zespołowi z University of Washington (USA) z łazikiem Husky Robotics (251 pkt.). Natomiast miejsce III wywalczyła drużyna z Polski, reprezentująca Uniwersytet Warszawski, z łazikiem University of Warsaw Rover Team (235 pkt.).

Druga drużyna z Polski – Projekt Scorpio, reprezentująca Politechnikę Wrocławską, zajęła 5 miejsce i zdobyła 175 pkt.

Zawody składały się z 5 konkurencji:

  1. Crash Site Forensic – zespół musiał przeprowadzić śledztwo, aby ustalić przyczynę awarii i upadku lądownika; w tym celu należało wykonać precyzyjne zdjęcia lądownika oraz skrzyni zawierającej transportowane zapasy, zapisać ich współrzędne GPS oraz pobrać próbkę gleby do dalszego badania pod kątem zanieczyszczenia składnikiem paliwa – naftą.
  2. Equipment Servicing – dotyczyła przeprowadzania naprawy uszkodzonego habitatu (brak szczelności); w tym celu należało wykonać holowanie wózka służącego do napraw, następnie uruchomić i obsłużyć jego komputer przy pomocy przycisków i przełączników, naprawić habitat przy pomocy fragmentu taśmy klejącej na miejscu rozdarcia i zaaplikować wzmocnienia przy pomocy dyszy znajdującej się w wózku do napraw oraz ostatecznie podłączyć wąż z powietrzem i przywrócić właściwe ciśnienie wewnątrz habitatu.
  3. Surface Sampling –  należało pobrać próbki gleby z głębokości co najmniej 8 cm z trzech różnych punktów zaznaczonych na mapie, a następnie umieścić te próbki w odpowiednich pojemnikach przy punkcie startowym. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe konkurencja nie odbyła się.
  4. Transport and Traversal – łazik musiał przejechać przez kolejne punkty orientacyjne o określonych koordynatach GPS oraz zebrać w pobliżu konkretnych miejsc zagubione przedmioty, a następnie zwrócić je do skrzyni znajdującej się na określonych współrzędnych. Dodatkową trudnością był sam teren, w którym odbywała się konkurencja.
  5. Search and Rescue – imitowała sytuację, w której członek załogi traci łączność z bazą podczas misji nocnej. W tym celu w całkowitym mroku (konkurencja odbywała się jedynie po zachodzie słońca i przed jego wschodem) należało znaleźć drogę do astronauty, który leżał na ziemi oraz przetransportować w pomocniczym wózku zbiornik z dodatkową porcją powietrza, akumulator do radia oraz łaty i klej do naprawy rozdartego kombinezonu.

 

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: University of Warsaw Rover Team, Canadian International Rover Challenge, Uniwersytet Warszawski

Reklama