Przejdź do treści

Urania nr 1/2020 z dwustronnym plakatem

Urania nr 1/2020

Ukazał się pierwszy tegoroczny numer Uranii. Tematami numeru są Betelgeza oraz astronomiczne spojrzenie na ocieplenie klimatu. Czytelnicy znajdą też dodatek w formie dwustronnego plakatu.

Od dzisiaj można znaleźć "Uranię" numer 1/2020 w EMPiK-ach, salonach Relay, Inmedio i wybranych kioskach Ruchu, a także w dobrych planetariach. Prenumeratorzy też już powinni mieć ją w swoich skrzynkach pocztowych.

Widoczność planet w roku 2020 - plakat w Uranii nr 1/2020

Specjalnym dodatkiem do numeru jest dwustronny plakat. Na jednej stronie mamy wykresy widoczności planet i Księżyca na cały 2020 rok, a na drugiej pięknie prezentujący się gwiazdozbiór Oriona.

Jedną z gwiazd w Orionie jest Betelgeza, a nagłe osłabienie jej blasku i spekulacje czy można spodziewać się niedługo wybuchu jako supernowej to jedna z największych (jeśli nie największa) sensacji ostatnich miesięcy w astronomii. Szczegóły tej sprawy opisujemy w obszernym artykule.

Gwiazdozbiór Oriona

Gwiazdozbiór Oriona - plakat dołączony do Uranii nr 1/2020. Fot.: Dominik Woś.

Drugim dużym tekstem w tym numerze "Uranii" jest artykuł zatytułowany "Co z tym globalnym ociepleniem", gdzie na problem spoglądamy z perspektywy astronomicznej i kosmicznej.

Numer uzupełniają różne stałe działy, takie jak cykl wspomnień z okazji 100 lat Uranii i PTMA, Astropodróże, Astronomia w szkole, Młodzi badacze, dział o meteorach, Słońcu, czy kometach. W galerii prezentujemy piękne zdjęcia z konkursu AstroCamera 2019 i od  razu zachęcamy do spróbowania swoich sił w kolejnej edycji. W numerze opublikowaliśmy także szczegółowe wyniki konkursu na nazwę polskiej planety i gwiazdy prowadzonego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU).

Przypominamy też o odnowieniu prenumeraty na rok 2020. Można tego w wygodny sposób dokonać w naszym sklepie internetowym.

Więcej informacji: