Przejdź do treści

VII Festiwal Ciemnego Nieba

Wolontariusze VII Festiwalu Ciemnego Nieba

10 i 11 sierpnia 2019 roku we wsi Sopotnia Wielka w powiecie żywieckim (woj. śląskie) odbyła się siódma już edycja Festiwalu Ciemnego Nieba. Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie POLARIS – OPP i Urząd Gminy Jeleśnia oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Stowarzyszenie POLARIS – OPP i Urząd Gminy Jeleśnia, przy wsparciu Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu (przede wszystkim grupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła Astronomicznego “LOŻA”), zorganizowali VII Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej, który odbył się 10 i 11 sierpnia 2019 roku. Tegoroczna edycja była bezpłatna i miała charakter otwarty. Uczestnicy byli zobowiązani jednak zgłosić się poprzez formularz dostępny za pośrednictwem strony www.ciemneniebo.pl, ponieważ wydarzenie było objęte pełną rezerwacją miejsc. W zgłoszeniu można było wybrać rodzaj udziału w obserwacjach, zawnioskować o przepustki na wjazd samochodem czy też wziąć udział w programie zastępczym i atrakcjach odpłatnych we wnętrzu Stacji Kosmicznej YSS i makiecie Sopotnia Wielka 2050

Na terenie Sopotni Wielkiej i okolic od roku 2011 funkcjonuje pierwszy w Polsce obszar redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem czyli Obszar Ciemnego Nieba (CN-001).  

Festiwal Ciemnego Nieba organizowany jest corocznie od roku 2013 przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP – zawsze w sierpniu, w okresie maksimum „spadających gwiazd”, ale jego początki sięgają tak naprawdę lat 19962001, kiedy to ówczesny Klub Polaris organizował coroczne, sierpniowe obozy obserwacyjne z serii „Astrowakacje, Astrolato czy Multiastro”. Od 2016 roku dołączył się Urząd Gminy Jeleśnia, tworząc z wydarzenia tzw. „produkt lokalny” – imprezę na stałe wpisaną w kalendarz wydarzeń regionu. Od 2014 roku obserwacjom meteorów z roju Perseidów towarzyszy zawsze muzyka na żywo.

VII Festiwal Ciemnego Nieba był wyjątkowy, gdyż na tradycyjne już obserwacje gwieździstego nieba i Perseidów przy muzyce na żywo przybyli nie tylko pasjonaci obserwowania kosmosu, ale także naukowcy pracujący na co dzień w takich instytucjach jak Uniwersytet Wrocławski, Planetarium Śląskie, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warszawski i inne. Wzbogacili oni wydarzenie prelekcjami w ramach projektu Dark Sky Poland, dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NIW-CRSO (Narodowy Instytut Wolności  Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) na lata 20142020. Dzięki naukowcom uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego temat przewodni Festiwalu czyli „Ciemne niebo”, jest tak ważny zarówno dla astronomii obserwacyjnej, jak i dla zdrowia człowieka, przyrody, bezpieczeństwa czy dziedzictwa kulturowego.

Tegorocznym obserwacjom nieba towarzyszył szeroki przekrój gatunków muzycznych – od muzyki klasycznej, filmowej i współczesnej w wydaniu instrumentalnym, aż po elektroniczną (zespoły hermeneia (PROGREFONIK) i Most Kataleptyczny).

Muzyka klasyczna była wykonywana na pianinie elektronicznym, skrzypcach i wiolonczeli przez muzyków, wśród których była m.in. Laura - absolwentka PSM II stopnia w Katowicach – skrzypaczka i pianistka. Można było usłyszeć m.in. Nocturne op. 9 No. 2 Chopina, a także bardziej współczesne „A Star is Born” czy „Zmierzch”.

Pierwszego dnia festiwalu w godz. 13.0017.00 odbył się blok prelekcji prowadzonych przez specjalistów. W Sali Wielofunkcyjnej przy kopule Obserwatorium Astronomicznego omawiano m.in. następujące tematy: „Metody popularyzacji astronomii i ochrony ciemnego nieba wśród dzieci, młodzieży i… seniorów”, „Współpraca z samorządem, a ochrona ciemnego nieba”, „Przykładowe źródła finansowania projektów społecznych dot. m.in. ochrony ciemnego nieba” czy „Bezpieczeństwo, dochodzenie roszczeń na drodze prawnej – emisja światła”.

Ponieważ prognozy pogody przewidywały na popołudnie i wieczór opady, organizatorzy przygotowali atrakcje zarówno na dobrą, jak i na deszczową pogodę. Tuż po godz. 20.00 spadł ulewny deszcz. Padało przez cały wieczór, wobec czego cała impreza przeniosła się do sali sportowej Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Uczestnicy spotkania musieli zaopatrzyć się w koce, śpiwory, karimaty itd. Każdy mógł znaleźć sobie miejsce na parkiecie sali sportowej, gdzie można było usiąść lub nawet wygodnie się ułożyć. Wirtualne obserwacje trwały od godz. 21.00 do 3.00 w nocy. Sala stała się kopułą planetarium. Z projektora multimedialnego skierowanego w stronę sufitu wyświetlane były materiały poświęcone obiektom, które można było dostrzec w tej chwili na sferze niebieskiej nad Sopotnią Wielką. Ponadto pokazywane były zdjęcia Drogi Mlecznej, gromad gwiazd, mgławic, galaktyk itp. Prelekcje prowadził przedstawiciel Planetarium Śląskiego. Wykłady były prowadzone na przemian z muzyką na żywo  poważną oraz elektroniczną. Nie zabrakło też oprawy recytatorskiej w postaci krótkich wierszy i sentencji wygłaszanych przez młodych ludzi, którzy na co dzień chętnie zaglądają do siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Uroku dodawały małe czerwone lampki, porozstawiane przed wejściem i w różnych częściach sali. Nie wolno było używać białego światła oraz telefonów komórkowych.

Festiwalowi towarzyszyły dodatkowe wydarzenia, np. szkolenie pięciu osób (dwóch kobiet i trzech mężczyzn) na Liderów Regionalnych Programu Ciemne Niebo Polska – projekt prowadzony przy wsparciu Narodowego Instytut Wolności  CRSO (FIO edycja 2019), czy kolejne spotkanie w ramach projektu grantowego „Niebo naszych dziadków”, dofinansowanego z PROW 20142020 poprzez LGD „Żywiecki Raj” czyli projektu adresowanego w głównej mierze do dzieci i seniorów 50+. Była także okazja do zwiedzania Sferycznego Ogrodu Badawczego, którego powstanie wsparła firma Żywiec Zdrój S.A. w ramach Lokalnych Inicjatyw Społecznych 2018 i Narodowa Agencja Europejskiego Korpusu Solidarności.

Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się na stronie VII Festiwal Ciemnego Nieba.

 

Źródło: Ciemne Niebo, Stowarzyszenie POLARIS – OPP, Tomasz Zaraś, Urząd Gminy Jeleśnia, LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama