Przejdź do treści

W CBK PAN wystartował projekt FlyRadar

Ilustracja NASA: Dron Ingenuity na Marsie

Centrum Badań Kosmicznych PAN wchodzi w skład konsorcjum czterech krajów europejskich (Francja, Polska, Węgry i Włochy) oraz Maroka, które realizują projekt FlyRadar, czyli budowę radaru przenoszonego przez marsjańskiego drona. 14 września 2020 r. projekt otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w ramach konkursu MSCA-RISE 2020 (Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange).

Załogowa eksploracja Marsa jest długoterminowym celem międzynarodowych agencji kosmicznych. Ponieważ roboty eksplorujące obecnie planetę dokonały zaskakujących odkryć, kolejnym ważnym krokiem będzie wysłanie na Marsa ludzi. Inicjatywa ta wspiera innowacje i rozwój kilku kluczowych technologii, które przyniosą korzyści ekonomiczne również na Ziemi.

Projekt FlyRadar ma na celu opracowanie radaru w paśmie P, przenoszonego przez drona, który będzie działał w połączeniu z lądownikiem lub misją załogową. Zadaniem przyrządu będzie zbadanie marsjańskiej podpowierzchni, do kilku metrów w głąb. Jest to doskonała technika zarówno do poszukiwania zasobów naturalnych, jak i badań naukowych. Makieta radaru została już przetestowana z użyciem helikoptera w Maroku.

W ramach projektu FlyRadar opracowany już przyrząd zostanie zminiaturyzowany, umieszczony na dostosowanym dronie i przetestowany w zróżnicowanych warunkach terenowych. Po interpretacji pomiarów zostaną ocenione potencjalne zastosowania na Marsie.

Projekt FlyRadar, który oficjalnie wystartuje 1 grudnia 2020 r., koordynowany jest przez International School of Planetary Sciences (IRSPS) z Pescara we Włoszech. W skład konsorcjum wchodzą cztery europejskie instytucje naukowe i trzech partnerów przemysłowych z Francji, Polski, Węgier i Włoch oraz firma Exploration Sarlau z Maroka.
Partnerzy naukowi zbadają obszary na Marsie pod kątem możliwości przyszłej eksploracji z użyciem radaru, określą wymagania naukowe i przetestują radar w terenie, w odpowiednio wybranych obszarach na Ziemi. Natomiast partnerzy przemysłowi zajmą się konstrukcją radaru i przystosowaniem drona.

CBK PAN będzie uczestniczyło w większości tych zadań poprzez wymianę osobową, a w szczególności weźmie odpowiedzialność za przebieg kampanii testowych w ziemskich obszarach analogicznych. W CBK PAN projekt będzie realizowany przez zespół dr. hab. Daniela Mège z Zakładu Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii. W skład zespołu wejdą ponadto prof. Włodek Kofman oraz dr Joanna Gurgurewicz.

Źródło: CBK PAN

Oprac: Paweł Z. Grochowalski

Reklama