Przejdź do treści

Polski satelita Intuition-1 poleciał w kosmos

Na zdjęciu powyżej: Satelita Intuition-1 (wizualizacja).

W listopadzie tego roku firma KP Labs z Gliwic wprowadziła na orbitę dwie zaawansowane technologie na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, podczas misji „Transporter-9”. To satelita Intuition-1 i komputer pokładowy Antelope.

Intuition-1, czyli kompaktowy nanosatelita klasy 6U, został wyposażony w specjalistyczny, hiperspektralny instrument optyczny oraz jednostkę przetwarzania danych Leopard DPU, potrafiącą przetwarzać do 3 bilionów operacji na sekundę. Dzięki współpracy tych dwóch komponentów Intuition-1 będzie analizował zebrane dane już na orbicie, co przyczyni się do zredukowania procesu przesyłu danych z satelity na Ziemię i przełoży się na znaczącą redukcję kosztów operacyjnych misji.Sam satelita ma wesprzeć rozwój w wielu dziedzinach – od rolnictwa, poprzez badania środowiska, po analizę deforestacji.

Antelope, który został zintegrowany na orbitalnym pojedzie transferowym firmy D-Orbit, ION Satellite Carrier, to zaawansowany komputer pokładowy stworzony do pracy w warunkach kosmicznych. Będzie wykorzystywał narzędzia sztucznej inteligencji do monitorowania danych telemetrycznych pozyskiwanych z podzespołów satelity. Dzięki możliwości wcześniejszego wykrywania błędów, funkcjonalność ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przyszłych misji satelitarnych. Antelope jest dedykowanym rozwiązaniem dla misji skupionych na obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej.

KP Labs to firma z sektora New Space, której misją jest przyspieszenie eksploracji kosmosu przez rozwój autonomicznych statków kosmicznych i technologii robotycznych. Jej doświadczenie obejmuje m.in. stworzenie oprogramowania pokładowego, urządzeń do obrazowania hiperspektralnego, algorytmów sztucznej inteligencji oraz wysokowydajnych jednostek przetwarzania danych. Obecnie firma realizuje 17 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych. Inwestując w rozwój technologii kosmicznych, firma KP Labs przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej stawia na innowacyjność i długoterminowy wpływ na różne sektory gospodarki.

To nie tylko krok w przyszłość dla eksploracji kosmicznej, ale także inwestycja w technologie, które w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, przynosząc korzyści dla globalnej społeczności – podkreśla Michał Zachara, COO KP Labs.

Podczas transmisji na żywo na kanale YouTube To Jakiś Kosmos można było obserwować start rakiety z satelitą Intiution-1 i Antelope oraz dowiedzieć się więcej o tych technologiach.

Satelita Intuition-1 (wizualizacja)

Komputer Antelope

Komputer Antelope

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: KP Labs

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu powyżej: Satelita Intuition-1 (wizualizacja). Zdjęcia: KP Labs

Reklama