Przejdź do treści

Weź udział w kosmicznym konkursie – wygraj wyjazd do ESA i CERN!

Sławosz Uznański

Polacy mają unikalną okazję skorzystać z dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcemy, żeby tą szansę wykorzystali również polscy studenci, nie tylko kierunków inżynieryjnych. Pomysłodawca konkursu Direction: Space jest dr Sławosz Uznański, który z początkiem września został projektowym astronautą ESA.

Masz pomysł, który mógłby nabrać kosmicznego wymiaru? Pracujesz nad projektem, który może znaleźć zastosowanie w kosmosie? Direction: Space to konkurs dla studentów i doktorantów kierunków zarówno inżynieryjnych, jak i tych, które na co dzień nie są kojarzone z kosmosem. Pomysł na konkurs pojawił się po tym, jak dr Sławosz Uznański został ogłoszony rezerwowym astronautą ESA.

– Polska nigdy nie miała dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a teraz pojawiła się taka możliwość. Aby wykorzystać tę szansę, potrzebujemy pomysłów na eksperymenty, które mogłyby zostać przeprowadzone na orbicie — mówi dr Sławosz Uznański, pomysłodawca konkursu, który z początkiem września został już nie rezerwowym, ale projektowym astronautą ESA. – Studenci czasami nie wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, więc to zrobią! Będą zadawali sobie trudne pytania, dzięki czemu mają szansę na budowanie zaawansowanych technologii i właśnie takie osoby chcemy zachęcić do udziału w konkursie — dodaje Uznański.

Ideą konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do zaprojektowania eksperymentu, który w przyszłości mógłby zostać wykonany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inicjatywa ma na celu pokazanie, że wyzwania kosmiczne potrzebują różnorodnych kompetencji i że dzięki osiągnięciom w kosmosie możemy skuteczniej rozwiązywać problemy na Ziemi. Laureaci konkursu w kwietniu przyszłego roku zostaną zaproszeni do udziału w wyjeździe studyjnym do ESA i CERN. Zwycięskie zespoły spotkają się z ekspertami i będą miały okazję ulepszyć projekty swoich eksperymentów. Najlepsza koncepcja będzie miała szansę zostać w pełni przygotowana na potrzeby realizacji na orbicie.

– Pomysł konkursu jest fascynujący. Myślę, że każdy student, który jest zainteresowany kosmosem, chciałby opracować eksperyment, który może być przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej — mówi Sara Strączek, studentka geologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Konkurs jest szansą wzięcia udziału w wyścigu z linią mety na orbicie, pokazując, że kosmiczne wyzwania potrzebują różnorodnych kompetencji.

Jak wziąć udział?

Więcej informacji o zasadach uczestnictwa można znaleźć na stronie Konkursu.

Organizatorami konkursu są Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space. Konkurs jest organizowany w partnerstwie z Direction Earth/Space — inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Partnerem konkursu jest CERN, a patronatu honorowego udzielili: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Polska Agencja Kosmiczna

 

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: sciencenow.studio

Na zdjęciu: dr Sławosz Uznański

Reklama