28 lutego, podczas uroczystej gali w Warszawie, ogłoszono wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2019 prowadzonego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nagrodzonych znalazł się reprezentant astronomii – Jerzy Rafalski z Torunia.
Pierwsza edycja konkursu Popularyzator Nauki została zorganizowana w 2005 r., a obecnie przeprowadzono edycję numer 15. Jury konkursu musiało wybrać spośród 109 zgłoszeń. Do finału nominowano 22 zgłoszenia w kategoriach: Naukowiec (siedem zgłoszeń), Zespół, Animator, Media (po cztery zgłoszenia) oraz Instytucja (trzy zgłoszenia).
W gronie nagrodzonych znalazł się Jerzy Rafalski z toruńskiego planetarium, który uzyskał wyróżnienie (był nominowany w kategorii Animator). W kategorii Zespół nagrodzono z kolei grupę o astronomicznie brzmiącej nazwie Heweliusze Nauki (zajmuje się ona popularyzacją różnych dziedzin nauki).
Nagród nie zdobyli, ale nominowani do finału byli także inni przedstawiciele astronomii: Klub Astronomiczny „Almukantarat” (w kategorii Instytucja), radiowa audycja ogólnopopularnonaukowa z astronomicznym tytułem „Pytania z kosmosu” (w kategorii media) oraz zespół tworzący multimedialne widowisko pt. „Multimedialny gwiezdny spektakl” i poprzez sztukę przybliżający świat kosmologii, astrofizyki i fizyki jądrowej.
W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz i przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber, którzy wręczali nagrody laureatom. Uroczystość poprowadził Radek Brzózka, dziennikarz znany m.in. z popularnonaukowego programu telewizyjnego „Jak to działa?”.
Minister nauki wskazał, iż w ubiegłym roku nakłady na naukę wzrosły o 5 miliardów złotych, a w tym roku wzrosną o kolejne 4 miliardy. Podkreślił jednak, że to wciąż zbyt mały wzrost. Minister wskazał również, że popularyzacja nauki w społeczeństwie jest niezwykle ważna i że resort nauki będzie inicjował kolejne przedsięwzięcia z nią związane. Jako przykład wskazał plany utworzenia mikrocentrów „Kopernik” w miastach, które nie mają na swoim terenie uczelni wyższych. Takich placówek ma powstać kilkanaście lub kilkadziesiąt.
Warto przypomnieć, że w 2014 roku nagrodę specjalną w konkursie Popularyzator Nauki otrzymała redakcja „Uranii”.
Popularyzator Nauki 2019 – laureaci i finaliści. Na zdjęciu są także: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes PAP, przewodniczący kapituły konkursu. Fot. Krzysztof Czart.
Kompletne wyniki
Oto wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2019 we wszystkich kategoriach:
Nagrodę główną otrzymał Dolnośląski Festiwal Nauki, organizowany co roku jesienią. To drugi najstarszy festiwal nauki w Polsce (po warszawskim) – odbywa od 1998 roku we Wrocławiu i dziesięciu miastach regionu. W ramach dotychczasowych 22 edycji zorganizowano ponad 30 tys. popularnonaukowych wydarzeń, w których brało udział ponad 1,5 mln odbiorców.
W kategorii Naukowiec uhonorowany został dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest mocno zaangażowany w trójmiejskie Dni Mózgu, który w tym roku obchodzą dziesięciolecie.
Z kolei w kategorii Animator zwrócono uwagę na YouTube. Nagrodę otrzymał Dawid Myśliwiec, prowadzący kanał „Uwaga Naukowy Bełkot!”. Jego kanał ma 455 tysięcy subskrybentów i łącznie 56 milionów wyświetleń. Dodatkowo prowadzi kanał o nazwie „Wyłącznie Naukowy Bełkot” (ponad 2 mln wyświetleń) oraz podcast pt. „Przegadana godzina”. Dodatkowo angażuje się w festiwale nauki i prowadzi prelekcje popularnonaukowe.
Laureatami w następnej kategorii – Zespół – zostali Heweliusze Nauki, którzy występują na uniwersytetach dziecięcych i prowadzą zajęcia dodatkowe w szkołach, a także różne pokazy na festiwalach nauki dotyczące roślin, archeologii, a także są inspirowane literaturą.
W kategorii Instytucja nagrodzono Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Organizacja istnieje od 2016 roku i skupia ponad 60 naukowców. Do tej pory stowarzyszenie przeprowadziło ponad 300 wydarzeń popularyzatorskich.
Zwycięstwo w kategorii Media przypadło twórcom blogu „Crazy Nauka” – Aleksandrze i Piotrowi Stanisławskim.
Przyznano także wyróżnienie. Jedno otrzymała dr hab. Marta Wrzosek – mykolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka książki pt. „W czym grzyby są lepsze od ciebie”. Drugie dostał Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Wiedzy Planetarium Toruń.
Co roku redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Tym razem otrzymało ją Biuro Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego.
Laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2019. Fot. Krzysztof Czart.
Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2019. Fot. Krzysztof Czart.
Więcej informacji:
- Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
- Lista finalistów konkurs Popularyzator Nauki 2019
Autor: Krzysztof Czart