Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki. Zwycięzców konkursu organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłoszono podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik. Wśród laureatów są popularyzatorzy astronomii.
Prof. Tadeusz Wibig, dr hab. Andrzej Katunin, Jan Świerkowski, portal „Nauka o klimacie”, program „Astronarium” oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN to lista laureatów w poszczególnych kategoriach konkursu Popularyzator Nauki 2017.
W tym gronie w dwóch kategoriach zwycięzcy są popularyzatorami astronomii. Jan Świerkowski otrzymał nagrodę w kategorii Animator. Świerkowski prowadzi Instytut B61, działalność którego polega na popularyzacji nauki poprzez działania artystów – specjalnie przygotowane przedstawienia.
Z kolei w kategorii Media laureatem została redakcja programu telewizyjnego „Astronarium”, na pewno dobrze znanego naszym Czytelnikom. „Astronarium” pokazuje co obecnie wiemy o Wszechświecie oraz badania i osiągnięcia polskich naukowców, zarówno w placówkach krajowych, jak i zagranicznych. „Urania” jest partnerem programu.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Jarosław Gowin - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), oraz Wojciech Surmacz – prezes Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Zarówno MNiSW, jak i PAP to organizatorzy konkursu.
Konkurs Popularyzator Nauki prowadzony jest od 2005 roku. Zdobył pozycję najbardziej prestiżowego konkursu dla ogółu osób popularyzujących naukę, niezależnie od dziedziny. W tegorocznej edycji otrzymano zgłoszenia od 62 kandydatów, z których 23 zostało wybranych przez jury do finału. Z tego grona wybrano dzisiaj zwycięzców w kategoriach Naukowiec, Instytucja, Media, Animator oraz Zespół.
Warto wspomnieć, iż kilka lat temu redakcja „Uranii” otrzymała Wyróżnienie Specjalne w konkursie Popularyzator Nauki 2014.
Więcej informacji:
- Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
- Astronarium laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2017
- Witryna Astronarium
- Odcinki Astronarium na YouTube
- Witryna Instytutu B61