Przejdź do treści

Wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi w Parlamencie Europejskim

Astronom Mikołaj Kopernik na obrazie Jana Matejki

W Parlamencie Europejskim w Brukseli została otwarta wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi w związku z 550. rocznicą jego urodzin. Zaprezentowana na niej została współczesna kopia obrazu Jana Matejki z 1873 roku „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

26 września 2023 roku w Parlamencie Europejskim została otwarta wystawa „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” w związku z 550. rocznicą urodzin astronoma. Inicjatorami wystawy byli europosłowie Witold Waszczykowski i Elżbieta Kruk. Kopię obrazu Matejki stworzył Ireneusz Rolewski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obraz powstawał przez kilka miesięcy, ciężko mi dokładnie powiedzieć, ile, ale zgodnie z technologią matejkowską, czyli na dobrym, lnianym podłożu, z użyciem farb olejnych. Jeśli chodzi o formę, to nie odtwarzałem wszystkich warstw po kolei, tylko starałem się uzyskać taki sam efekt – powiedział Ireneusz Rolewski. Kopia obrazu została wykonana w skali 1:1.

Na obrazie „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” możemy zobaczyć Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Oryginalne dzieło Jana Matejki znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast kopię dzieła polskiego malarza będzie można oglądać w Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca tygodnia. Trwają jednak zabiegi, by obraz pozostał już na stałe w Europarlamencie i popularyzował polskie dziedzictwo kulturowe oraz osiągnięcia polskiej nauki.

Kopia obrazu Jana Matejki powstała dzięki współpracy finansowej Miasta Skierniewice oraz Fundacji Orlen. Wcześniej kopia obrazu była pokazywana w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach między 16 a 22 lutego 2023 roku z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i 566. rocznicy nadania praw miejskich Skierniewicom.

Źródło: Polskie Radio

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama