Przejdź do treści

Zmarł astronom Bernard Lovell, twórca radioteleskopu w Jodrell Bank

Na ilustracji: Bernard Lovell (1913-2012), brytyjski fizyk i radioastronom. Źródło: Uniwersytet w Manchesterze.

Uniwersytet w Manchesterze poinformował, że 6 sierpnia 2012 roku w wieku 98 lat zmarł Sir Bernard Lovell, emerytowany profesor radioastronomii, twórca Obserwatorium Jodrell Bank w Cheshire (Wielka Brytania) i inicjator budowy 76-metrowego radioteleskopu, który po wybudowaniu był największy na świecie, a obecnie jest trzeci pod względem wielkości wśród w pełni sterowalnych radioteleskopów.

Bernard Lovell urodził się w 1913 roku w Oldland Common (Gloucestershire, Wielka Brytania). Studiował na Uniwersytecie w Bristolu, po czym w 1936 roku rozpoczął pracę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Manchesterze. W czasie II wojny światowej kierował zespołem, który opracował radar H2S, za co został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Po wojnie zajął się badaniami promieniowania kosmicznego, korzystając z wyposażenia radarowego wycofanego z użytku wojskowego.

Jest twórcą Obserwatorium Jodrell Bank, które powstało w 1945 roku oraz jego pierwszym dyrektorem. W obserwatorium tym znajdują się różne radioteleskopy, z których największy ma średnicę 76 metrów i obecnie nazywa się Teleskopem Lovella. Przy budowie tego radioteleskopu Lovell współpracował z inżynierem Sir Charlesem Husbandem. Gdy teleskop został ukończony w 1957 roku, stał się największym w pełni sterowalnym radioteleskopem na świecie. Obecnie zajmuje w tej kategorii trzecie miejsce i jest wiodącym instrumentem m.in. w badaniach pulsarów.

W 2011 roku Obserwatorium Jodrell Bank zostało umieszczone na brytyjskiej liście Miejsc Światowego Dziedzictwa. Obserwatorium zarządza siecią e-MERLIN, obejmującą siedem radioteleskopów w Wielkiej Brytanii, dodatkowo w tym roku ma być do niego przeniesiona siedziba SKA Organisation, zarządzającej Square Kilometre Array (SKA).

 

Krzysztof Czart | Źródło: Uniwersytet w Manchesterze

Na ilustracji: Bernard Lovell (1913-2012), brytyjski fizyk i radioastronom. Źródło: Uniwersytet w Manchesterze.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama